Konutta Yeni Fırsat : Yarısını Al, Yarısını Kirala

Mint Yapı, ev almak isteyen ancak yeterince para biriktiremeyenler için yeni bir model geliştirdi. Geliştirilen modele göre ev alacak kişi fiyatın yarısını ödeyecek, yarısı için de kira verecek. 3 yıllık anlaşma sonunda dilerse tamamını alabilecek.

Konutta Yeni Fırsat : Yarısını Al, Yarısını Kirala

 Ev almayı planlayan ama ilk adımı atmakta zorlananlar için ise yeni bir model uygulamaya geçiyor. Mint Yapı tarafından geliştirilen bu modelde alıcı evin yarı fiyatını ödeyerek yüzde 50’si için tapu alacak. İçinde yaşayacağı evin diğer yarısının sahibi geliştirici firma olacak ve vatandaş yarı kira ödeyecek. Yapılan anlaşma gereği alıcıya 3 yıl süre verilecek. Vatandaş 3 yıl içinde istediği zaman evin diğer yarısını alacak ya da kendi payını satacak.

DÖNÜŞÜM ALANINDA

 Gayrimenkul sektörü için yeni olan bu satış modeli kendilerinin başlattığını ancak genele yayılmasını da beklediklerini belirten Mint Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu şunları söyledi: “İstanbul’da Haliç ile Boğaz hattında kalan alanda kentsel dönüşüm projesi yapıyoruz. Ortalama 1+1 dairenin fiyatı 400 bin. Şimdi vatandaş bu modelle 200 bin verip evin yarısını alacak. Model, yatırımcıya kapalı. İçinde gelip oturacak kişi alabilecek. Evin diğer yarısı bizim. Vatandaşla anlaşma yapıyoruz ve bize 3 yıl boyunca yarım kira ödüyor. İki taraf da onaysız payını satamıyor. Süre dolunca diyoruz ki ya sen al, ya ben alayım ya da ortaklaşa üçüncü kişiye satalım. Satmak isterse enflasyon artı 2 primlendirmeyle bize satıyor. Almak isterse enflasyonla alıyor.”

 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.