İzmir’in kalbine yeni plan

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Gültepe’nin ardından 14 mahalleyi kapsayan Beştepeler bölgesi için de yeni imar planları hazırladıklarını söyledi.

İzmir’in kalbine yeni plan

İzmir’in merkez ilçesi Konak’ta kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. 20 yıl belediye başkanlığı yaptığı Narlıdere’de yaptığı kentsel dönüşüm projeleriyle başarısını kanıtlayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Gültepe’nin ardından 14 mahalleyi kapsayan Beştepeler bölgesi için de yeni imar planları hazırladıklarını söyledi.

 

Katıldığı bir tv programında İzmir’in kalbi Konak’ta yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Beştepeler için hazırlanan yeni imar planlarının Eylül ayında belediye meclisine getirileceğini söyledi. 200 hektarlık bir bölgeyi kapsayın yeni ve güzel bir plan hazırladıklarını dile getiren Batur, Gültepe’nin ardından Beştepeler bölgesinin de böylelikle yenileneceğini vurguladı.

Belediye eli değmeden olmaz

Kentsel dönüşümde yerel yönetimin rolünün önemine de değinen Batur, “Eğer belediyeler işin içinde olmazsa orada tam anlamıyla bir kentsel dönüşüm olmaz. Çünkü vatandaş güven istiyor. Bu güveni de veren belediyelerdir. Vatandaşın istemediği, kabul etmediği bir kentsel dönüşüm de zaten yürümüyor. O güveni sağlamanız lazım. Bizim elimizde, Narlıdere örneği var. Narlıdere’de 1,5 senede sözleşmeleri yaptık” dedi.

Pilot bölgede çalışmalar başlayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de onaylanarak geçen Gültepe İmar Planları’nın uygulanma süreci hakkında da konuşan Başkan Batur, “Gültepe’de çalışmalara başlama noktasında büyük heyecanımız var. Tüm alanda çalışmamız mümkün değil. Bu nedenle bir yeri pilot bölge olarak seçeceğiz. En uygunu ve en kolay anlaşma yapacağımız yer olacak. Sözleşmesini olumlu noktalandığı, en kolay başlayacağımız bölgeden yola çıkacağız. Sözleşmeler tamamlanınca tahminim yılbaşından sonra yapım ihalelerine çıkarız. Kararlıyız, başlayacağız. Zaten bölge halkının yüzde 88’i bizim bu işin içinde olmamızı destekliyor. Konak Belediyesi yapsın diyor. Bizden hizmet bekliyorlar. Bütün sözleşmeleri biz yapacağız. Vatandaşı bir tarafa bırakırsanız vatandaşın hakkı yenir. Bunu yaptık daha önce. Vatandaş sorumlu belediye görmeli.” diye konuştu. Başkan Batur konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e de kendilerine verdiği destek ve çabasından ötürü teşekkür etti.

 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.