İzmir’de Yapı İzin Ve Ruhsat İşlemlerindeki Sorun Çözülecek

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Aralık ayı olağan meclis toplantısı Selami Özpoyraz’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis üyeleri tarafından 2019’un ekonomik tablosu değerlendirilirken, Oda’nın gelecek yılki bütçesi de belirlendi.

İzmir’de Yapı İzin Ve Ruhsat İşlemlerindeki Sorun Çözülecek

Sürükleyici Güç İhracat Olacak

Toplantıda konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ulusal ve uluslararası ekonomik durumla ilgili görüşlerini aktardı. 
2020 yılında ülkemiz ve kentimiz büyümesinin sürükleyici gücünün ihracat olacağına inanıyoruz. İhracat ve yatırımla büyüme, kalıcı olur. 

Bu nedenle 2020 yılında kentimizin daha katma değerli ihracat yapmasına, teknoloji ürünlerinin ihracattaki payının artmasına odaklanmalıyız.

Resmi Gazete’nin dün yayımlanan sayısında ihracat yapan iş insanlarına verilen yeşil pasaport hakkı süresi 2 yıldan 4 yıla çıkartıldı. Bu karar ihracatımızın artmasına katkı sağlayacaktır. Memnuniyetle karşılıyoruz. İfadelerini kullandı.


İzmir İmar Yönetmeliği ve Yapı İzin Ruhsatlarında Son Durum

Özgener inşaat meslek komitesi hakkında ‘’İnşaat meslek komitelerimizin, ilçe belediyelerinde yaşadığı yapı izin ve ruhsat işlemlerindeki farklı uygulamalardan kaynaklanan sorun sıkça dile getiriliyordu.

Geçtiğimiz ay, tüm ilçe belediyelerinde yürütülen her türlü yapı izin işlemlerinin hızlandırılması ve uygulamaların aynı şekilde yürütülmesinin sağlanmasına ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi nezdinde girişimde bulunduk.

Yapılan toplantılar neticesinde tüm yapı izinlerinde istenecek belgelere ilişkin ortak bir form oluşturuldu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sayfasında yayınlandı.

Ayrıca, İzmir’in İmar Yönetmeliğinin yenilenmesi konusunda da olumlu bir gelişme yaşadık.

Danıştay’ın Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin bazı maddelerinde yürütmeyi durdurması nedeniyle inşaat sektörü, özellikle müstakil yapılar, çatılar, çıkmalar, katlar alanı hesabına dâhil edilmeyen kullanımlar, yüzme havuzları, zemin terasları konularında sıkıntı yaşıyordu.

Göreve geldikten 2 ay sonra Haziran 2018’de değişiklik taleplerimizi, güncel haliyle bir kez daha Büyükşehir Belediyesi’ne aktararak, konunun yakın takipçisi olduk.

İmar Yönetmeliği Komisyonu tarafından Yönetmeliğin değiştirilemeyecek bölümleri dikkate alınarak ve uygun bir şekilde formüle edilerek Yönetmelik maddelerinde gerekli düzenlemeler yapıldı.

Böylece, pek çok üyemizin uzun zamandır beklediği önemli bir sorunu, Sayın Tunç Soyer’in seçiminden sonra çözüme kavuşturmuş olduk.

Yönetmelik, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisinde kabul edildikten sonra Belediye tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilecek.’’ Şeklinde konuştu.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.