İnşaat Sözleşme Hükümleri Firmaları Kapanma Maliyetlerinden Koruyabilir

Doğru sözleşme hükümleri inşaat firmalarını koronavirüs ile ilgili kapanma maliyetlerinden koruyabilir.

İnşaat Sözleşme Hükümleri Firmaları Kapanma Maliyetlerinden Koruyabilir

Doğru sözleşme hükümleri inşaat firmalarını koronavirüs ile ilgili kapanma maliyetlerinden koruyabilir.

Aşağıda Cotney İnşaat Hukukunun ortağı Roscoe Green'in konuk yazısı yer almaktadır. Bu makalede yer alan bilgiler yalnızca genel eğitim bilgileri içindir ve yasal tavsiye niteliğinde değildir ve yasal tavsiye olarak kullanılmamalıdır.

'ABD genelinde hızla yayılan yeni koronavirüs, hükümet yetkililerinin salgını yavaşlatmak için benzeri görülmemiş önlemlere başvurmasına neden oldu. COVID-19 ile enfekte olan insan sayısı artmaya devam ettikçe, virüsle mücadele için yeni kılavuzlar, kısıtlamalar ve yasalar uygulanmaktadır.

Son zamanlarda, Kaliforniya, Pennsylvania ve New York gibi devletler virüsün yayılmasıyla ilgili endişeler üzerinde gereksiz işleri durdurdu veya kısıtladı. Eyalet çapında kısıtlamalar dışında, birçok devlet kurumu ve işletme sahibi de operasyonları en azından önümüzdeki birkaç hafta için askıya aldı veya askıya almayı planladı.

Sonuç olarak, birçok müteahhit inşaat projelerindeki çalışmaları hızlı ve süresiz olarak ve bazı durumlarda sahibinden herhangi bir yönlendirme olmaksızın askıya almak zorunda kaldı. Önümüzdeki haftalarda diğer birçok yüklenicinin de benzer bir durumla karşı karşıya kalması kaçınılmaz görünüyor. İşletmelerinin başarısını sağlamak için pazar değiştikçe, işletme sahiplerinin her zamankinden daha hızlı ve uygun bir şekilde yanıt vermeleri gerekecektir.'

Bu üç bölümlük dizide, yüklenicilerin COVID-19 ile ilgili bir askıya alma ile karşılaştıklarında dikkate alması gereken çeşitli konuları ele alacağız. Aşağıdaki Bölüm 1, kayıp riski ile ilgili konulara bakar.

Bazı firmalar için, iş kesintisi sigortası, projenin askıya alınması sırasında akla ilk gelen şey olabilir. İş kesintisi sigortasının yeri olmasına rağmen, firmalar sözleşmeye dikkat etmeli ve proje askıya alınırken bir zarara maruz kalma durumlarını analiz etmelidir. Örneğin, birçok inşaat sözleşmesi, proje inşaatı sırasında işin hasar görmesi veya imhası nedeniyle meydana gelen kayıp riskini proje tamamlanana kadar firmaya kaydırmak için “kayıp riski karşılığı” olarak adlandırılanları (aşağıdaki hükümlere benzer) içerir.

Firma, iş sahibi tarafından tamamlanıp kabul edilene kadar işbu sözleşme kapsamındaki işin tüm hasar veya imha riskini üstlenir ve masrafları kendisine ait olmak üzere bu tamamlama ve kabulden önce hasar görmüş veya imha edilmiş işleri onaracak veya değiştirecektir. sel, gelgitler, yangın veya diğer doğal afetler gibi nedenlerle.

COVID-19 süspansiyonlarını çevreleyen belirsizlik göz önüne alındığında, müteahhitler, uygun bir sigorta olmadan, önemli bir süre boyunca kendilerini kayıp riskine maruz bırakabilirler. Bir askıya alma durumuyla karşılaştığınızda, maruz kalma durumunuzu ve sözleşme haklarınızı değerlendirmek için hızlı bir şekilde lisanslı bir sigorta uzmanına ve inşaat hukukunda deneyimli bir avukata danışın.