İnşaat Sektörü İçin En Pahalı 10 Şehir

Hollandalı danışmanlık şirketi Arcadis, dördüncü “Yıllık Uluslararası İnşaat Maliyet Endeksi (ICC)” raporunu yayınlayarak, dünyanın en pahalı şehirlerini açıkladı.

İnşaat Sektörü İçin En Pahalı 10 Şehir

Sıralama, inşaat maliyetleri, piyasa koşulları ve Arcadis'in değerlendirmeleri de dahil olmak üzere 20 kriterle değerlendirilir. Bu kriterlere göre Arcadis’in açıkladığı inşaat sektörü açısından en pahalı 10 şehir şu şekildedir:

1. Londra
2. New York
3. Hong Kong
4. Cenevre
5. San Francisco
6. Kopenhag
7. Tokyo
8. Zürih
9. Dublin
10. Edinburgh

En ucuz 10 şehir ise şu şekilde:

91. Hangzhou
92. Bangkok
93. Chengdu
94. Guangzhou
95. Wuhan
96. Shenzhen
97. Kuala Lumpur
98. Mumbai
99. Yeni Delhi
100. Bengaluru

Polonya, Sırbistan ve Karadağ dahil olmak üzere Doğu Avrupa'daki şehirler bu endekse ilk kez dahil edildi.

Bu yılki raporda Covid-19 ve iklim değişikliğinin sektör üzerindeki etkileri ele alındı.

Arcadis, inşaat dünya çapında enerji ile ilgili CO2 emisyonlarının yaklaşık %12'sini oluşturduğundan endüstrinin nötr karbonlu bir gelecek planlaması gerektiğini söyledi.

Arcadis'in maliyet ve ticari yönetim başkanı Andrew Beard şunları söyledi: “Dünya genelinde sera gazı emisyonları düşmesiyle doğal ortamımızın durumu belki de bu salgının olumlu kazanımlarının tek alanıdır.”

“Bu durum, uzun vadede iklim acil durumunun daha da büyük bir zorluk yarattığı gerçeğini vurgulamaktadır. Şu anda, virüsün etkisi büyümeye devam ettikçe, nasıl hızlı bir şekilde geri dönebileceğimizi anlamak zordur.”

“Bununla birlikte, dayanıklılığı ve sürdürülebilirliği arttırırken ve karbon nötr bir geleceğe doğru bir rota çizerken bu krizi aşmalıyız. Bunu yapma kabiliyetimiz bu sektörün geleceğini belirleyecektir.”

Arcadis'in su yönetimi lideri Piet Dircke şunları söyledi: “Dayanıklılık, ne olursa olsun yaşama ve gelişme yeteneğimizdir. Covid-19 salgını bağlamında, inşaat endüstrisi ve bir bütün olarak toplumun gelecek için daha iyi hazırlanmak için olumsuz etkilere dayanması ve mevcut krizden ders çıkarması gerektiği anlamına gelir.”

“Beklenmedik bir felaket meydana geldiğinde bizi daha da güçlü bir şekilde geri dönecek şekilde konumlandıracak akıllı kararlar vermeliyiz. İnşaat piyasaları yeniden açıldıkça, bu işletmeleri daha esnek hale getirme yönünde bir baskı olacaktır. Bu çabalar sürdürülebilirlikle birleştirilmeli, böylece geleceği daha iyi karşılayabilmemiz ve gelecek nesiller için daha iyi bir dünya bırakabilmemiz gerekiyor.”

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.