"İnşaat Sektörü Ekonomiyi Doğrudan Etkiliyor"

"9. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi" konuşan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay inşaat sektörünü ele aldı...

"İnşaat Sektörü Ekonomiyi Doğrudan Etkiliyor"

İnşaat sektörünün merakla beklediği "9. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi" Swissotel The Bosphorus İstanbul’da gerçekleşti. Toplantıda açıklamalarda bulunan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay inşaat sektörünü ele aldı.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından düzenlenen "9. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi" dün gerçekleşti. Zirvede Zeynep Bodur Okyay inşaat sektörünün durumunu ve sorunlarını ele aldı.

Moderatör Defne Sarısoy'un sorularını  içtenlikle yanıtlayan (İSO) Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay söze inşaat sektörünün Türkiye ekonomisindeki yeriyle başladı.

"İnşaat sektörü birçok sektörü direkt olarak etkiliyor"

İnşaat sektörünün Türkiye'nin öncü gücü olarak görüldüğünü ifade eden Zeynep Bodur Okyay, " İnşaat sektörü Türkiye'nin itici ve öncü gücüdür. Olumlu ve olumsuz gelişmelerden direkt olarak etkilenen bir sektör. Aynı zamanda birçok sektörü doğrudan ya da dolaylı yönden etkiliyor. İnşaat sektöründeki olumlu ve olumsuz gelişmeler Türkiye ekonomisini de direkt olarak etkiliyor" dedi.

"Müteahhitlik sektörü durgunluğa rağmen rekor kırıyor"

İnşaat sektörünün dinamik bir sektör olduğunun altını çizen Başkan Okyay, " Türk müteahhitlik sektörü durgunluğa rağmen rekorlar kırıyor. İnşaat sektöründe katma değer büyümenin miktarsal üretimden daha da önemli olduğunu düşünüyorum." açıklamasında bulundu.

"İnşaat malzemeleri değerinin altında satılıyor" 

İnşaat sektörünün sorunlarına da değinen Okyay, "İnşaat malzemeleri sektöründe ürünler değerinin çok da altında satılmak zorunda kalıyor. Artan maliyetler, daralan iç pazar inşaat sektörünün işini daha da zorlaştırıyor. İhracat bizim için şu anlık tek çıkış kapısı. Ama artık onda da rekabet farklılaştı. Dünya ticaretinde korumacılık politikaları, Çin'de üretimin artması rekabeti zorlaştırdı" diyerek sektörün hem iç pazardaki hem de dış pazardaki sorunlarına değindi.

"İnşaat sektörünün en büyük eksikliklerinden biri: Tasarım"

Tasarımın inşaat sektörün vazgeçilmezi olduğunu ifade eden Okyay, " İnşaat sektörünün vazgeçilmezlerinden biri de tasarım. Bir binanın tasarlanması, süreç tasarımı sektörde yaygın olan bir durum. Tasarım yapılırken müşteriyi iyi anlamak gerekiyor. Bizim en büyük eksikliklerimizden biri de bu. Ne kadar farklı olursanız o kadar talebiniz artıyor" diyerek sözlerini sonlandırdı.

PİYASALAR