Güleroğlu Yeniden İZEKO Başkanı Seçildi

İzmir Emlak Komisyoncuları Odasında Mesut Güleroğlu, başkanlık görevine yeniden seçildi...

Güleroğlu Yeniden İZEKO Başkanı Seçildi

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Genel Kurulu'nda yeniden başkan seçilen Mesut Güleroğlu, emlakçının hakkını en iyi şekilde savunmaya devam edeceklerini söyledi.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası’nın (İZEKO) 4. seçimli olağan genel kurulu, Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde yapıldı. Genel kurula İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Onursal Başkanı Mehmet Ali Susam, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Coşkun Beşok, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Korkmaz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hatice Tatlı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ticaret İl Müdürü Şahin Aksu, İstanbul, Bursa, Burhaniye, Kocaeli emlak oda ile dernek başkanları ile üyeleri katıldı. İZEKO'yu 10 Mart 1999 yılında 216 emlakçının bir araya gelmesiyle kurduklarını belirten Mesut Güleroğlu, faaliyet raporları bölümünde yaptıkları çalışmaları anlattı.

Güleroğlu, 2004'den bu yana oda bünyesinde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı 54 kurs açıldığını, 1062 kursiyerin belge aldığını kaydetti. Kaçak emlakçılarla ilgili denetim yetkisi istediklerini ve yeni yasal düzenleme için talepte bulunduklarını dile getiren Güleroğlu, "2014 yılında mesleki yeterlilik ile ilgili bir yasa çıktı. Akredite olmak için çalışma başlattık. Mesleki yeterlilik ve taşınmaz yönetmeliği bizim için önemli konular. Bu konudaki çalışmalarımızı sürdürdük. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği merkezinde, 25 ilden ticaret odası başkanının katıldığı toplantıya katıldık ve isteklerimizi dile getirdik. Emlakçılarımızın sorunlarıyla mücadele konusunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirdik" dedi.

İZMİR'DE WEB TAPU DÖNEMİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği sistemle artık tapu işlemleri internet üzerinden yönetilebileceğini belirten Güleroğlu, “Web Tapu sistemi ile mülkünü satmak isteyen vatandaş, gittiği emlakçıyı e-devlet üzerinden yetkilendirmesi halinde emlakçının mülk ile ilgili tüm aşamaları satış anına kadar online sistem üzerinden takip edebilir hale gelecek. Bu çalışma Sivas ve Kocaeli'nde başlatı. İzmir'de de başlaması için tüm girişimlerimizi yaptık" diye konuştu.

Toplantıya katılan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu ise, emlakçıların tüm esnaf ve sanatkarlar içerisinde ihtiyaç duyulan bir rol üstlendiklerini belirterek, "İnsanlara ev arsa vererek çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Ben emlakçılar odası kurulduğunda yöneticiydim ve kuruluş aşamasında aktif rol aldım. Dünya değişiyor, Türkiye değişiyor. Yeni teknolojiler çıkıyor. Teknolojiyi bilgiyi yakalayarak akredite olmalıyız" diye konuştu.

Genel kurulda 508 oy kullanıldı. Oyların 6'sı geçersiz, biri boş çıktı. Geçerli oyların 352'sini alan Mesut Gülerolu, yeniden başkan seçildi. Diğer aday Erol Durukan ise 149 oyda kaldı.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.