Garanti Koza İnşaat iflas etti

Mahkeme, 73 yıllık Garanti Koza İnşaat şirketinin iflasına karar verdi...

Garanti Koza İnşaat iflas etti

1948 yılından bu yana inşaat müteahhitliği ve gayrimenkul geliştirme alanında faaliyet gösteren Garanti Koza’nın iflasına karar verildi.

Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin aldığı konuyla ilgili olarak 30 Mart 2021 tarihinde aldığı karara göre şirketin tasfiye işlemleri başladı.

2020/917 Esas sayılı kararının 31 Mart günü yapılan duyurusu şöyle:

“2600-0 İstanbul Ticaret Sicil Numarasında ve 3890006679 vergi numarasında kayıtlı ‘Oruçreis Mh. Teskstilkent Cd. Tekstilkent Sitesi B blok, No:12A/161 Esenler / İstanbul’ adresinde faaliyet gösteren müflis Garanti – Koza İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin 30/03/2021 tarih saat 14:24 itibari ile iflasına karar verilmiş olup tasfiye işlemlerine Müdürlüğümüzün yukarıda yazılı dosyasından başlanılmıştır. İ.İ.K. 166. Maddesi gereğince tebliğ ve ilan olunur.”

TAPULARINI ALAMADILAR

Bugüne kadar İstanbul’da 20 binden fazla konut üreten ve Akkoza ile Akbatı gibi markaları kente kazandıran Garanti Koza’nın 6’sı büyük olmak üzere 60-70 hissedarı bulunuyordu.

Bulgaristan’da da konut, AVM ve otel projelerini bulunan şirketin Türkiye’de hayata geçirdiği bazı projelerde vatandaşlar tapularını alamadığı için mağdur olmuştu.

Mal sahiplerinin birçoğu dairelerini ve tapuyu teslim aldıktan sonra satmak üzere girişimde bulununca ipotek sürpriziyle karşılaşmıştı.

Borçları olmadığı halde, tapularının üzerinde ipotek olduğunu öğrenen konut sahipleri, soluğu Garanti Koza'nın yönetiminde almış. Firmanın aldığı ticari krediyi ödeyemediği için bir bankanın evlere ipotek koyduğunu öğrenmişlerdi.

Garanti Koza Kimin?

Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Şükrü İlkelBoğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra ABD’de Arizona State University Nükleer ve Enerji Mühendisliği’nde yüksek lisans yaptı.

1985 yılından itibaren, Garanti Koza yurt dışı projeler geliştirme ve yönetimi ile elektro-mekanik işler koordinasyonundan sorumlu olan İlkel, daha sonra kendi kurduğu Mimel İnşaat ve Strateji Yatırım Şirketleri Başkanlığı’nda, uluslararası proje geliştirme, yatırım, hizmet ve finans sektörlerinde faaliyet gösterdi.

2003 yılının sonunda, Garanti Koza’nın Balfour Beatty ile Koç Holding’e ait olan hisselerini satın almaya talip olan Mehmet Şükrü İlkel, 19 Ocak 2004 tarihinde Yönetim Kurulu kararı ile hisse devir işlemleri gerçekleşmiş, 24 Mart 2004 tarihli Genel Kurul’da satış işlemi onaylanmıştır.

Garanti Koza’ın satışı gündeme geldiğinde, daha önce Garanti Koza’nın yönetim kademelerinde çalışmış ve uluslararası inşaat ve finans sektöründe başarılı projeler gerçekleştirmiş olan Şükrü İlkelGaranti Koza’nın hisselerinin tamamını devralmıştır.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.