Eyfel Kulesi'nin İnşası Ne Kadar Sürdü?

Paris'in sembolü olarak yaygın olarak bilinen Eyfel Kulesi gerçekten mimari bir başarıdır. Peki Eyfel Kulesi'nin inşası ne kadar sürdü?

Eyfel Kulesi'nin İnşası Ne Kadar Sürdü?

Eyfel Kulesi 81 katlık bir binayla eşdeğer, 324 metre uzunluğunda şehrin her yerinden fark edilebilir bir yapıdır.

Bu inanılmaz yapı, 1889'da inşa edildi ve şaşırtıcı bir hikayeye sahip. 1889'da Paris'te, Fransız Devrimi'nin yüzüncü yıldönümünü anmak için World Exhibition (Dünya Fuarı) düzenlendi. Bu etkinlik için yerel yönetime fuar için giriş kapısı olarak özel bir geçici yapı inşa etmesi ve dikmesi talimatı verildi.

Komite, fikir kendisine değil, Maurice Kahlen ve Emil Nude isimli iki çalışanına ait olmasına rağmen Gustave Eiffel’in projesini seçti. Bu kadar karmaşık bir yapının iki yıl içinde monte edilmesi sadece Eiffel’in özel inşa yöntemleri sayesinde mümkün oldu.

Eyfel Kulesi'nin inşaat maliyeti ne kadar?

Büyük kule zarafetini vurgulamak ve yerel halkın tüm geleneksel lezzetlerini karşılamak için mimar Stefan Sovestr'a tasarımı ve sanatsal görünümü üzerinde çalışması talimatı verildi. Sovestr, kaide desteklerinin taşla kaplanmasını, ana katın girişine dönüşebilecek büyük kemerler ile onları ve birinci katın platformunu bağlamayı teklif etti. Kule üstüne yuvarlak bir konfigürasyon vermeye ve dekorasyonu için birçok çeşit malzeme kullanmaya karar verdi.

Eyfel'e, kule inşaatının maliyetinin %25'ine yakın olan 1.5 milyon altın frank nakit ödeme yapıldı. Toplam inşaat bütçesi 7,8 milyon frank olarak kaydedildi.

Eyfel Kulesi'nin inşası ne kadar sürdü?

İki yıl, iki ay, beş gün boyunca 300 işçi bu kuleyi inşa etmek için çalıştı. Kesin boyutlara sahip mükemmel kalitede çizimler sayesinde bu rekor süreye erişildi.

Yapı hayret vericiydi ve anında başarılı oldu. Fuar süresi olan 6 ay boyunca iki milyon ziyaretçi kuleyi görmeye geldi ve hayran oldular. Ancak Paris ve Fransa'nın aydınları, çelik yapının şehrin mimarisini baskılayacağı ve eşsiz ve özel stilini bozacağı konusunda endişeleniyordu. Bu nedenle kule yapımının durdurulmasını istediler. Ancak kulenin etkinlikten sonra 20 yıllığına şehirde sergilenmesi önceden planlanmıştı. Dolayısıyla 1909’da sökülmesi planlanıyordu, ancak kule, iletişim için çok uygun yükseklikte olduğundan radyo anteni olarak kullanılmasına karar verildi.

Eyfel Kulesi'nin ağırlığı ne kadardır?

Kulenin metalik yapı ağırlığı 7300 tondur (tüm ağırlık 10.100 tondur).

Kule bugün nasıl görünüyor?

Ziyaretçiler, üç asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır. İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur. Ayrıca ilk katta, Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunur. En üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi, ikinci katta aktarma yapar ve başka bir asansöre geçer. En üst platform hem çatılı hem de üstü açık bir alana sahiptir.

Özel tarihi boyunca, kulenin rengi sarı tonlarından kırmızımsı kahverengiye birkaç kez değiştirildi. Son on yıl boyunca, bronzun doğal tonlarına yakın resmi olarak patentli ton olan “brown-Eiffel” tonuna boyanmıştır.

Bu harika yapı açılışından bu yana 200.000.000 kişi tarafından ziyaret edildi! Bu, tüm dünyada en çok ilgilenilen turistik yapı anlamına geliyor.

Kulenin yaratıcısı “Kulem için kıskançlık duygusu hissetmeliydim. Sonuç olarak, benden gerçekten daha ünlü.” Şeklinde mizahi bir açıklamada bulunmuştur.

Eyfel Kulesi'yle ilgili ilginç bilgiler

1- 1920'lerin sonunda ve 1930'ların başında, Citroen için ödenen üç tarafı olan büyük bir pano olarak hizmet ediyordu. Başka hiçbir marka bu yapıyı promosyon aracı olarak kullanmamıştır.
2- Başlangıçta Fransız halkı kuleden nefret ediyordu. Bu nedenle, o zamanın bir mimar ve akademisyen ekibi, kule hakkında korkunç ve işe olduğuna dair bir protesto belgesi imzaladı.
3- Eyfel Kulesinin yüksekliği ısı değişikliklerine bağlı olarak, 15 santimetre kadar arta yada azala bilmekte.
4- Eyfel Kulesinin tam tepesine ulaşmak için merdivenlerden 1665 basamak çıkmanız gerekmektedir.
5- İnşası sırasında 1 kişinin bile zarar görmediği Eyfel'de şimdiye kadar kayıtlara geçen 400 intihar vakası gerçekleşti. İntiharların önüne geçmek için platformların çıkış noktalarına demir parmaklıklar yapıldı.
6- 2. Dünya Savaşı sırasında Hitler Paris'i ziyaret etmiş ve Fransızlar kuleye asansörle çıkmasınlar diye tüm kabloları kestirmiştir.
7- Pastan korumak için 7 yılda bir 60 ton boya kullanılır.
8- Kulenin zirvesindeki televizyon vericileri Eyfel’e ek 27 m daha yükseklik kazandırır.
9- Şimdilerde yaygın olarak kullanılan çelik yerine demirden inşa edilerek sağlamlığı artırılmıştır.
10- Ekim 2009'da Eyfel Kulesi 5 gün boyunca Türk Bayrağıyla ışıklandırılmıştır.