Ev yapana 40 bin, evini onarana ise 20 bin lira destek!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada barınma yardımlarında üst sınırı bir süre önce 40 bin liraya yükselttiklerini söyledi.

Ev yapana 40 bin, evini onarana ise 20 bin lira destek!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, oturulamayacak derecede eski olan bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere evlerinin yapımı, bakım onarımı ve ev eşyası için barınma yardımı yapıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, barınma yardımlarında üst sınırı bir süre önce 40 bin liraya yükselttiklerini dile getirerek, “Barınma yardımlarımız normalleşme süreci ve sonrasında da bu oranlarla devam edecek” diye konuştu.

Ev yapımı ve onarımı desteklerimizin miktarı yükseldi

Yardımın detaylarıyla ilgili de açıklama yapan Bakan Selçuk, şunları söyledi: “Betonarme ev yapımına ilişkin bir hanenin alabileceği azami destek tutarını; 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise hane başına azami 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık. Ayrıca prefabrik ev yapımı yardımı kapsamında bir hanenin alabileceği azami yardım tutarını 20 bin liradan 30 bin liraya yükselttik. Daha önce 3 bin lira olan, afet olayları sonrasında yapılan ev eşyası yardımlarını ise 5 bin lira Zehra Zümrüt Selçuk yaptık.”

Ev yapımı desteği almak için ne yapmalıyım?

Bu yardıma hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701.32 TL) az olan haneler başvuru yapabiliyor. Ayrıca yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine sahip olma ve onarımı yapılacak evin ya da ev yapılacaksa arsanın tam hisseli tapusunu bulundurma gibi şartlar da aranıyor. Bu şartları taşıyanlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın şubelerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı il veya ilçe şubelerine başvuru yapabiliyor.
 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.