Enerji Verimliliği Yönüyle Sektörün Öncülerinden; AŞKALE Çimento

16 Temmuz 2020’de gerçekleşecek IMC Organizasyon’un düzenlediği ve www.insaatnoktasi.com ’un medya partneri olduğu 7. Uluslararası Çimento Endüstrisi ve Teknolojileri Konferansı katılımcılarından AŞKALE CEMENT GROUP T.A.Ş. firması Sustainability and External Relations Director Yücel KİLİT ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide enerji verimliliği alanında sektöre sağladıkları katkı üzerine konuştuk.

Enerji Verimliliği Yönüyle Sektörün Öncülerinden; AŞKALE Çimento

AŞKALE Çimento Grubu’nun ilk ve lokomotif fabrikası olan Aşkale’deki tesis dışında birçok bölgedeki yatırımlarına da dikkat çeken KİLİT, özellikle verimlilik projeleriyle (mevcut tesisler ile büyümek) hızla büyümeye devam ettiklerini vurguladı.

7 FABRİKAMIZ İLE SEKTÖRE HİZMET VERİYORUZ

AŞKALE CEMENT GROUP T.A.Ş.’ı kısaca tanıyabilir miyiz? Faaliyet alanları nelerdir? Erzurum ve çevresinde üretimi destekleyen yeni proje ve gelişmeler var mı?

Tesisin; 09.04.1968 tarihinde Türkiye Çimento ve Toprak Sanayi A.Ş. tarafından Aşkale ilçesine 2 km mesafede Trabzon yolu üzerinde temeli atılmış olup, 31.10.1971 tarihinde işletme faaliyete başlamıştır. 1993 yılında fabrikayı özelleştirmeden Erzurum Çimento Yatırım ve Sanayi Tic. A.Ş. (ER-ÇİM-SAN) satın almıştır. Bu satın alma işleminden sonra gelişim ve yatırım süreci hız kazanmıştır. Grubun ilk ve lokomotif fabrikası olan Aşkale’deki tesisin ardından hızlı büyüme devam etmiş Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde hazır beton ve çimento fabrikaları yatırımları günümüze kadar sürmüştür. Halihazırda grup Aşkale, Gümüşhane, Van, Samsun ve Bilecik’teki 5 entegre çimento fabrikası, Trabzon ve Erzincan’daki 2 öğütme paketleme tesisi, 1 kırma eleme tesisi, 1 çimento dolum terminali ve değişik illerde faaliyet gösterdiği 11 hazır beton tesisi ile faaliyetlerine devam etmektedir. Grup klinker üretim kapasitesi olarak Türkiye’nin 4. Büyük grubudur.

AŞKALE ÇİMENTO ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

AŞKALE’nin çimento sektörüne hizmet verirken enerji verimliliğini sağlamak için izlediğiniz yöntemler neler? Atıkları ekonomiye kazandırma yöntemlerinizi özetleyebilir misiniz?

Enerji verimliliği alanında sektörünün öncü kuruluşlarından olan Aşkale Çimento Grubu, Aşkale fabrikasında 7.5 MW’ lık tesis ile atık ısıdan enerji elde etmektedir. Bunun yanı sıra birçok enerji verimliliği projesi şirket tarafından çalışılmaya devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde hız verilen atık yatırımları sayesinde atıkların alternatif yakıt olarak kullanılmasıyla birincil yakıtların kullanım oranlarının ciddi oranda düşürülmesi hedeflenmektedir.

GEREKEN TÜM ÖNLEMLER ALINDI VE PANDEMİ FAALİYET PLANLARI OLUŞTURULDU

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan çimento sektöründe pandemi süreci nasıl ilerledi?

Pandeminin ülkemizde görüldüğü tarihten itibaren tüm fabrika ve hazır beton tesislerini kapsayacak bir Pandemi faaliyet planları oluşturulmuştur. Pandemi komisyonu ekipleri belirlenerek çalışanlara eğitimler verilmiştir. Afişler, pankartlar, broşürler bastırılarak dağıtımları yapılarak çalışan farkındalığının artırılması sağlanmıştır. Yemekhane, soyunma odaları, çalışma alanları ve servislerde yeni düzenlemeler yapılmıştır. Pandemi dönemine özel KKD ihtiyaçları belirlenerek tedariği yapılmış ve çalışanlara dağıtımı sağlanmıştır. Olabilecek olası bulaş durumlarında alınması gereken aksiyonlara ilişkin planlamalar yapılarak konunun belli bir sistematik içerisinde yönetimi sağlanmıştır.

Hava kalitesini en üst düzeye çıkarıp “SÜREKLİ EMİSYON ÖLÇÜM SİSTEMİ” ile ölçümlüyoruz

İşletmelerde en büyük maliyetlerden biri de kırıcı enerji maliyetleri ve tozumaları. Bununla ilgili aldığınız önlemler neler? Yeni yatırımlarınız var mı? Varsa bilgi alabilir miyiz?
Aşkale Çimento T.A.Ş.’ ye bağlı tüm tesislerde (çimento, hazır beton, agrega) tozsuzlaştırmanın sağlanması amacıyla toz kaynaklarının bulunduğu noktalar filtreler ile donatılmış olup ortam hava kalitesini en üst düzeye çıkarmak amacıyla sahada sulama/süpürme faaliyetlerinin mekanik araçlarla aralıksız olarak yapılması sağlanmaktadır. Ortam hava kalitesinin ve tesisin emisyon değerlerinin ölçümleri mevzuatta belirtilen periyotlarla yapılmakta ve sonuçlar yetkili merciler ile paylaşılmaktadır. Bunun yanı sıra tesisin ana bacasındaki toz ve tüm gaz değerleri “Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemi” ile ölçülmekte ve sonuçlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na anlık olarak aktarılmaktadır.

AŞKALE ÇİMENTO, HİZMET KALİTESİ İLE GÜVEN SAĞLIYOR

Hizmet verdiğiniz kurum ve kuruluşların sizi tercih etmesindeki en önemli etken nedir? AŞKALE’yi diğer firmalardan ayıran özellik nedir?

Kurumumuz, müşteri taleplerine hitap eden yüksek kalitede ürünler geliştirip, iç ve dış paydaşlarıyla şeffaflığı ve etkin iletişimi ön planda tutarak, iş sağlığı ve güvenliğini tüm operasyonlarında birinci öncelik olarak kabul eden, çevre ile dost, sürdürülebilir üretim felsefesi kapsamında faaliyetlerine devam etmektedir.

HABER/ AYŞE NUR USTAOĞLU