“En İdeali Yüzde 100 Taze Hava İle Çalışan İklimlendirme Sistemleri”

İklimlendirme ve havalandırmanın büyük önem kazandığı şu günlerde cihazların temizliği nasıl olmalı, nelere dikat edilmeli İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy anlattı. Atasoy, kamuya açık alanlarda yüzde 100 taze hava ile çalışan iklimlendirme sistemlerinin gerektiğini söyledi...

“En İdeali Yüzde 100 Taze Hava İle Çalışan İklimlendirme Sistemleri”

Evde, işte, mağazalarda kısacası kapalı birçok alanda klimalar artık olmazsa olmazımız. Peki toplu alanlardaki ve evlerimizdeki klimalarda nelere dikkat etmeliyiz, temizliğini nasıl yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz?

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, iklimlendirme sistemlerinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
En idealinin yüzde yüz taze hava ile çalışan iklimlendirme sistemleri olduğunu söyleyen Başkan Ozan Atasoy, “Endüstriyel klima cihazları genel olarak VRF sistemler, paket tipi cihaz, klima santralli chiller cihazları, fan coil üniteleri gibi evlerimizde yaygın olarak kullanmadığımız sistemlerden oluşur. Bunun dışında kamuya açık alanlarda en ideali, %100 taze hava ile çalışan iklimlendirme sistemlerinin kullanılmasıdır. Karışım havası kullanan hava koşullandırma ünitelerinde, karışım havasının kapatılması ve tamamen karışımın izole edilmesi tavsiye edilir. Bu sayede cihazlar, yüzde 100 taze havalı olarak çalışacak ve direkt olarak dış ortam havasını soğutma veya ısıtma işlemi sonrasında ortama verecektir” dedi.

Klimada Maksimum hijyen mümkün

Kişisel koruyucu tedbirlerin de alınmasıyla mümkün olan en üst seviyede hijyen şartlarının sağlanabildiğini sözlerine ekleyen İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, mevcut iklimlendirme ve havalandırma sistemlerinde iyileştirme çalışmaları yapılarak ortamda maksimum hijyenin sağlanabileceğine dikkat çekti. Atasoy konuşmasına şöyle devam etti: “Merkezi havalandırma sistemlerinin filtre kademeleri iyileştirilebilir, hijyenik bakımlar yapılabilir, imkan varsa HEPA filtre kullanılabilir. Bununla birlikte klima sistemlerinde UV lambalar bakteri ve virüsleri öldüren etkili bir yöntemdir. Yasal yönetmeliklere ve mevzuata uygun olması koşuluyla %100 dış havayla çalıştırılması mümkün olmayan cihazlarda UV lamba kullanılarak mahalden gelen hava steril edilebilir. Günümüzde artık neredeyse tüm klima sistemlerine entegre edilebilen bu lambaların bakteri ve virüslerin temizlenmesinde ciddi etkisi olduğu bilinmektedir. Bu tip ürünlerin doğru kullanımı son derece etkili ve önemlidir.”

“Klima bakımı ve işletme çok önemli”

İklimlendirme ve havalandırma sistemlerinin bakım ve işletmesinin en az sistemlerin kusursuz olması kadar önemli olduğunu vurgulayan Atasoy, şu tavsiyelerde bulundu:  “Sistemlerin bakımının düzenli ve doğru yapılması gerekir. AVM mekanik tesisatları; salgın durumuna göre dizayn edilmediği için her binanın risk analizi çıkarılarak çözüm önerisi getirilmesi daha uygun olacaktır. İklimlendirme cihazlarının periyodik bakımları, yetkili servisler tarafından daha sık aralıklarla yapılmalıdır. Doğal havalandırma yapılabilen tüm ortamlarda klima sistemleri çalıştırılmaya başlandığında minimum 2 saat doğal havalandırma yapılmalıdır. 

Bina ana kapı girişlerindeki hava perdelerinin çalıştırılmaması tavsiye edilir. Havalandırma cihazları mümkünse tam kapasitede 7/24 çalıştırılarak, mümkün değilse binanın kullanımda olmadığı durumlarda hava miktarı düşürülerek iç ortam havası istenen hijyen şartlarına getirilmelidir. Cihazların hava debisi ve dolayısıyla hava değişim sayıları, cihazların teknik özellikleri gözetilerek ve üretici tavsiyesi doğrultusunda ortama verilecek taze hava miktarı arttırılabilir. Bu sayede iç ortama daha fazla taze hava girişi sağlanabilir. Ayrıca bina içinde kullanılan yüzeylerin temizliği ile hijyenin sağlanması ve sık sık kontrol edilmesi son derece kritik önemdedir.  Oda hava temizleyicilerinin havadaki partikülleri etkili bir şekilde temizleyebilmesi için en az HEPA filtre verimliliğine sahip olması ve / veya UV-C ışıklı olması gerekir. Bu tip hava temizleyicilerin insanların dolaştığı küçük mekanlarda kullanılması faydalı olacaktır. 

Tuvaletlerden de virüsün yayılabilmesi mümkündür. Bu yüzden tuvalet egzoz sistemleri de 7/24 çalıştırılarak bu alanlar negatif basınçta tutulmalıdır. Tuvaletlerde bulunan üflemeli el kurutma makineleri içerisinde bulunduğu mahallin havasını çevirdiği için bu süreçte kullanılmaması, yerine, kâğıt havluların kullanımı uygun olacaktır. Lavabo, klozet armatürleri ve kapı kulplarının sensörlü yapılması tavsiye edilir. Asansörlerin havalandırması yeterli olmadığından zorunlu olmadıkça kullanılmaması, zorunlu olan hallerde mevcut yönetmelik ve mevzuata uygun şekilde kullanılması önerilir.”