Cenova'daki yeni köprü trajediden iki yıl sonra hizmete girecek

Önceki yapının çökmesiyle 43 kişi öldükten iki yıl sonra, İtalya'nın Cenova şehrinde yeni bir köprü açılacak.

Cenova'daki yeni köprü trajediden iki yıl sonra hizmete girecek

Cenova San Giorgio Köprüsü sadece 15 ayda inşa edildi ve Ağustos 2018'de şiddetli yağmurda çökmeden önce şehrin ana arterlerinden biri olan Morandi Köprüsü'nün yerini alacak.

Yeni köprü daha önceki köprünün çöküşüye hayatını kaybeden 43 kişinin anısına bir tören ile açılacak ve açılışta İtalya Başbakanı Giuseppe Conte konuşma yapacak.

Conte Pazartesi günü yayınladığı bir Facebook gönderisinde konuya ilişkin, "Bu, değişen bir ülkenin bugününü ve geleceğini gösteren önemli bir günüdür” açıklamasında bulundu.

Etkinlikte yeni köprüyü tasarlayan mimar Renzo Piano da yer alacak. Piano ayrıca Londra'daki Shard'ı ve Paris'teki Georges Pompidou Merkezi'ni tasarladı.


İtalyan mimar Renzo Piano.

200 milyon avro olan projenin maliyetine eski Morandi köprüsünün yıkma maliyeti olan 90 milyon avronun da eklenmesiyle yeni köprünün maliyeti 290 milyon avroyu bulmuştur.

RINA Başkanı ve CEO'su Ugo Salerno, "Her şey asla unutamayacağımız trajik bir olayla başladı. Şimdi yaratılan ve geleceğe dönük pozitif enerjiyi geliştirmenin zamanı geldi" dedi.

Yeni köprü alışılmadık derecede kısa bir sürede inşa edilirken, Salerno güvenliğin bir öncelik olduğunu vurguladı: "'Cenova Modeli' çoktan tanındı ve bazıları bunun diğer projelerde tekrarlanamayacağını söylüyor, ama bunun doğru olduğunu düşünmüyorum."

"Hızlı inşaat, prosedür adımlarını atlamak ya da daha az dikkat etmek değil, kaçınılmaz ve öngörülemeyen olayların üstesinden gelmek ve özellikle kamu otoritelerinden olmak üzere dahil olan herkesten anında ve etkili yanıtlar almak için her faaliyeti ayrıntılı olarak planlamaktır. "

1960'larda inşa edilen Morandi Köprüsü, Cenova'nın merkezindeki Polcevera nehri üzerinden kuzeybatı İtalya'yı Fransa'ya bağlayan A10 otoyolunda hayati bir bağlantıydı. Liman şehri Cenova'ya gelen ve giden yükleri ve turistleri taşıyan ülkenin en işlek köprülerinden biriydi.

Köprünün ana direklerden biri sabah trafiği sırasında düştüğünde, beraberinde 600 metrelik bir yol bölümünün yıkımına yol açtı ve aşağısındaki demiryolu ve binalara çarparak yüzlerce tahliyeye yol açtı.

Morandi Köprüsü'nde gerçekleşmesi beklenen bir kaza olabileceği konusunda yıllarca uyarı yapıldı ve İtalyan hükümeti köprüde gerekli bakım ve kontrolleri yapamadıkları için ateş altına girdi.
Trajik olay sonrası İtalya ulaştırma bakanlığı, web sitesinde yer alan bir açıklamaya göre, bölgedeki üst geçit ve köprülerin denetlenmesini emretti. Düzinelerce bölgede trafik sıkışıklığına neden olan güvenlik sorunları ve gerekli onarımlar yapıldı.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.