Batıçim’de dev satış

İzmir’de 1966 yılında kurulan Batıçim’in ana hissedarı konumundaki 5 aileden Bükey, Günel, Egeli ve Grebeneler, ellerindeki hisseleri Ankara merkezli Çiftay İnşaat şirketine sattı. Böylece Çiftay İnsaat A.S. Batıçim’in yüzde 30’unun sahibi oldu...

Batıçim’de dev satış

Türkiye'ye örnek bir yapıyla kurulan Ege'nin dev sanayi kuruluşu Batı Anadolu Çimento'da (Batıçim) dev bir hisse satışı gerçekleşti. Şirketin ana hissedarı konumundaki 5 aileden Bükey, Günel, Egeli ve Grebeneler, ellerindeki hisseleri Ankara merkezli Çiftay İnşaat şirketine sattı.

YENİ İSİMLER BELİRLENECEK

Toplam satış bedeli de 95 milyon dolar (776 milyon lira) olarak gerçekleşti. Sermaye Piyasası Kurulu ve Rekabet Kurulu onaylarının ardından gerçekleşecek hisse devrinin ardından Çiftay İnşaat, Batıçim'in yönetim hakkının yüzde 38'ine sahip olacak. Yönetim hakkını elinde bulunduran hisselerin yüzde 35'i de hisselerini satmayan İzmiroğlu-Ünal ailesinin elinde bulunuyor. İzmiroğlu ve Ünal ailesi, Batısöke Çimento ve Batı Liman İşletmelerinin de sahibi olan ve yüzde 30'u Borsa İstanbul'da işlem gören Batıçim'de yola Çiftay İnşaat ile birlikte devam edecek. Yeni şirket yönetimi ağırlıklı olarak Çiftay İnşaat ile İzmiroğlu ve Ünal ailesinin belirleyeceği isimlerden oluşacak.

ÖRNEK MODELLE KURULDU

Batıçim, 1966 yılında İzmir iş dünyasından yüzlerce ismin güçlerini birleştirmesiyle kuruldu. Şirketin ana hissedarları ise, İzmiroğlu-Ünal ile Bükey, Egeli, Günel ve Grebene aileleriydi. Şirketin yönetim hakkını elinde bulunduran hisselerin yüzde 26'sı ise, kuruluştan bu yana şirkette ortaklığı bulunan 600 civarı İzmirlinin elindeydi. Alınan bilgiye göre, bundan 3 yıl önce Bükey, Egeli, Günel ve Grebene aileleri, şirketteki hisselerini farklı bir şekilde değerlendirmek için arayışa geçti. En son Çiftay İnşaat'la el sıkışma aşamasına gelindi. Cuma günü duyurulan satış, SPK ve Rekabet Kurulu'nun onaylarının ardından gerçekleşecek. Satış bedeli olarak ise, 95 milyon dolara el sıkışıldı. Bu da yaklaşık 776 milyon liraya tekabül ediyor.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.