Arkoz Madencilik ve Ağrı Çimento’dan Son Teknoloji Ekipmanlar ile Enerji Verimliliği

16 Temmuz 2020’de gerçekleşecek IMC Organizasyon’un düzenlediği ve www.insaatnoktasi.com ’un medya partneri olduğu 7. Uluslararası Çimento Endüstrisi ve Teknolojileri Konferansı katılımcılarından ARKOZ MADENCİLİK A.Ş- AĞRI ÇİMENTO firması Genel Müdürü Dr. Cengiz ÇELİK ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide sektörün öncü firmalarından biri olması sebebi ile çimento sektörünün Türkiye’deki hacmini ve sürdürebilir enerjiyi değerlendirdik. Tüm detaylar www.insaatnoktasi.com haberimizde…

Arkoz Madencilik ve Ağrı Çimento’dan Son Teknoloji Ekipmanlar ile Enerji Verimliliği

ÇİMENTO ÜRETİM KAPASİ İLE FARK YARATIYOR

Arkoz Madencilik A.Ş. Ağrı Çimento Sanayii kısaca tanımlayabilir misiniz? Ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Arkoz Madencilik Sanayi ve Enerji A.Ş. Ağrı Çimento Fabrikası Doğubayazıt ilçesine 15 km., Ağrı ve Iğdır illerine 70 km. mesafede yer alıyor.

Nisan 2017’de temeli atılan tesisimiz, bölgemizdeki ağır kış şartlarına rağmen 13 ay gibi rekor sürede kurulumu tamamlanarak Haziran 2018 ‘de üretime başladı.

Bunun yanı sıra ilimizin en büyük yatırımlarından olup ilimizin cumhuriyet tarihimizdeki ilk sanayi tesisidir.

Bu yatırımın özel sektör tarafından Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Emin Uçar Bey’in kendi doğum yerine yapılması daha da anlamlı oldu.

600 Milyon Türk Lirası maliyetli tesisimiz günlük 2500 ton klinker, yıllık 900.000 ton klinker, 1.000.000 ton çimento üretim kapasitesine sahiptir.

ARKOZ, ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE SON TEKNOLOJİSİ İLE FARK YARATIYOR

Arkoz’ un çimento sektörüne hizmet verirken enerji verimliliğini sağlamak için izlediği yöntemler neler? Geri dönüşüm ile ekonomiye katkı projeleriniz var mı?
Fabrikamız en son teknolojik ekipmanlar kullanılarak kurulmuş olup atık sıcak gazlardan elektrik üretimi, faaliyetimizin ana unsuru olarak görüp, orijinal kurulum projesinde yer alıp WHR enerji üretim santrali üretim faaliyetlerine paralel işletmeye alınmıştır.

Fabrikanın kurulumundan itibaren ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi hayata geçmiştir. Bu alanda kanuni yükümlülüklerin beraberinde enerji verimliliği ve maliyetini düşürmek, karbon salınımını düşürmek, yeşil tesis konseptini ön plana çıkaran, çalışan farkındalığını yaratan, her alanda kaliteyi artıran çaba içindedir.

Yönetim Sistemleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Modelleme üzerine profesyonel olarak ilerlediğinizi biliyoruz. Katkılar nelerdir. Arkoz’ un rakiplerinden ayıran en önemli özellik nedir?
Fabrikamız kurulumundan itibaren;

TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi
TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi.
TS EN ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi.
TS EN ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi ile birlikte oluşturularak Entegre Yönetim Sistemi hayata geçirilmiştir.

Kurulan “EYS” ile insan yaşamın temelinde yer alan “sağlık, güvenlik, çevre, kalite ve enerji” her aşamada önceliklerimiz olmuştur. 

Sanayi kültürünün oluşmadığı bölgemizde nitelikli insan gücü yaratmak konusunda işbaşı eğitimleri ile kendini sürekli geliştirmekte, her alanda nitelikli istihdam kalitesini artırmaktadır.   

Sosyal sorumluluk projelerinin dışında, bölgemizdeki üniversiteler ve eğitim kurumlarıyla her alanda iş birliği yaratma gayreti gösterilerek inovasyon ve yenilikçi gücünü geliştirmektedir.  

DİJİTAL DÖNÜŞÜM KONUSUNDAKİ YATIRIMLARIMIZ SAYESİNDE SÜRECİ BAŞARILI YÖNETTİK

Türkiye’nin lokomotif sektöründen biri olan çimento sektöründe pandemi süreci nasıl ilerledi?

Pandemi sürecinde işyerimizde hijyen ve sağlık tedbirleri etkin ve disiplinli olarak yürütülmüş, bu alanda bir olumsuzluk yaşanmamıştır. 

Şirketimizde kurulu olan otomasyon sistemi ile Endüstri 4.0 dijital dönüşüm konusunda yatırımlarımız sayesinde tedarikçiler ve müşterilerimiz arasındaki zincir kesintiye uğramamıştır.

 

GERİ KAZANIM KONUSUNDA ÇEVRECİ FAALİYETLERİMİZ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR

Türkiye’nin çimento sektöründeki kapasite nedir? Ağrı ve çevresinde üretimi destekleyen yeni proje ve gelişmeler var mı?

Çimento sektörü ülke bazında 91,7 milyon ton klinker üretim kapasite ile toplam 19.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. Buna fabrika olarak katkımız 1,0 milyon ton kapasite ve yaklaşık 500 kişilik istihdamdır.
Ülke ekonomisinde 2019 yılında; 2,0 milyar dolar ciro yapan sektörümüz, 876 milyon dolar ihracat geliri sağlanmıştır.

Atıktan elde edilen enerji oranı her geçen gün artan sektörümüzde 2,6 milyon atığın geri kazanımı konusunda çevreci faaliyetleri gelişmesini sürdürmektedir.

Şirketimizin gaz beton tesisi ve güneş enerji santralleri konusundaki çalışmaları devam etmektedir.  

Firma olarak gerçekleştirdiğiniz varsa ihracat hakkında bilgi alabilir miyiz?

Gürcistan’a yapılan ihracatımız bulunmakta olup Pazar geliştirme faaliyetleri devam etmektedir. 

Haber: Ayşe Nur Ustaoğlu