2020 Yılında Konut Sektörüne Köklü Değişiklikler Geliyor

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da dar gelirlinin konuta ulaşımı, stoklar, kentsel dönüşüm, şehirleşme için yeni önlemler planlanıyor. ..

2020 Yılında Konut Sektörüne Köklü Değişiklikler Geliyor

2020 yılında konut sektörüne köklü değişiklikler geliyor. Konut sektörü değişikliklere hazırlanırken, geçtiğimiz günlerde açıklanan 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda dar gelirlinin konuta ulaşımdan, kentsel dönüşüme, şehirleşmeden enerji verimliliğine, yatay mimariden kapsayıcı konutlara kadar dar farklı konularda önemli detaylar yer alıyor. 2020 yılında konut kredisi faizlerinin 0,79'a düşmesiyle sektörünün canlanması bekleniyor...

STOK İÇİN ANALİZ

Programa göre, konut arzındaki artışın etkisiyle toplam konut açığı kapanmakla birlikte, yerleşmeler itibarıyla arz ve talep dengesinde uyumsuzluklarla karşılaşıyor. Bu nedenle ihtiyacın yerleşmelere göre belirlenebilmesi için konut stoku ortaya konulacak. Sıfır ve ikinci el konut stokunun belirlenmesi amacıyla, Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) ile Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) verilerinin sürekli çevrim içi temini ve bunların Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) verileriyle karşılaştırılarak analizi için yeni sistem çalışmalarına başlanacak. 

DÖNÜŞÜMDE ÖNCELİK ESASI

Programa göre, kentsel dönüşüm ihtiyacı olan alanların sayısı ve büyüklüğü arttığından, dönüşüm uygulamalarının aynı anda yürütülmesinde zorluklar çıkarıyor. Bu nedenle kentsel dönüşüm uygulamalarına ilişkin önceliklendirme ihtiyacı devam ediyor. Kentsel dönüşüm sürecinde, alanın özelliklerine ve kentin içindeki fonksiyonuna göre dönüşüm senaryosu uygulanması ve dönüşüm alanlarının bir stratejiye bağlı olarak geliştirilmesi ihtiyacı sürüyor. Bu çerçevede, il bazında kentsel dönüşüm stratejileri hazırlıkları da başlatıldı.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.