2014 Genç Mimar Ödülü Hakan Demirel'in

Ankara, İstanbul ve İzmir'de faaliyet gösteren Serbest Mimarlık Dernekleri tarafından 2014 itibariyle ilki düzenlenen "Genç Mimar Ödülü" programının kazananı belli oldu.

2014 Genç Mimar Ödülü Hakan Demirel'in

Prof. Dr. Suha Özkan başkanlığında, Derya Akdurak, Hasan Çalışlar, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer ve Enis Öncüoğlu'ndan oluşan seçici kurul; yarışmaya başvuran mimarların bugüne kadar oluşturdukları birikim ve mimarlık ortamına yaptıkları tasarım katkısını değerlendirmeye aldı. FREA (Fatih Yavuz + Emre Şavural), Hakan Demirel ve Kerem Piker'in finale kaldığı "2014 Genç Mimar Ödülü" yarışmasının sonucu, 15 Kasım Cumartesi günü İstanbul, Park Bosphorus Hotel'de düzenlenen Architecture + Design & CERA Awards gala gecesinde açıklandı.

TSMD, İstanbul SMD ve İzmir SMD işbirliğinde düzenlenen "Genç Mimar Ödülleri" programı, Hindistan merkezli Architecture Design & CERA Awards'un Türkiye ayağı olarak gerçekleştirildi. Ödül töreni İstanbul'da yapılan yarışma kapsamında Türkiye'nin yanı sıra, Singapur, Malezya, Tayland ve Sri Lanka' nın başarılı genç mimarları belirlendi.

Yarışmanın Türkiye jürisinde yer alan Prof. Dr. Celal Abdi Güzer ayrıca, Architecture + Design & CERA Awards 2014 programının "Young Enthused Architect" (Genç Azimli Mimar) kategorisinde de jüri üyesi olarak görev aldı.

 

"The Golden Emerging Architect" (Altın Yükselen Mimar) başlığı altında verilen genç mimar ödüllerinin sahipleri şöyle sıralanıyor:

Singapur: Chang Yong Ter

Malezya: Mohd Razin Mahmood

Tayland: Patama Roonrakwit

Sri Lanka: Narein Perera

Türkiye: Hakan Demirel

Hindistan'dan Türkiye'ye uzanan bir ödül programı...

CERA Genel Müdürü Vikram Somany'nin açılış konuşmasıyla başlayan gecede, ödül töreni baş konuğu Doğan Hasol ve onur konuğu Suha Özkan da birer konuşma gerçekleştirdi. Özkan konuşmasında, Hindistan'ın mimarlık kültürüne önemli katkılarda bulunan Charles Correa ile Balkirishna Doshi'yi andı.

Gala gecesinde, genç mimar ödülleri ile birlikte özel ödüller de sahiplerini buldu. "The Golden Award for Global Contribution in Architecture" (Mimarlığa Küresel Katkı Altın Ödülü)'ne değer bulunan William Curtis'e ödülünü, Doğan Hasol takdim etti.

"The Golden Architect Award-India" (Hindistan'ın Altın Mimarı Ödülü)'nü kazanan Rahul Mehrotra ile "The Hall of Fame Award" (Onur Listesi Ödülü)'ne layık görülen Shirish Beri ise ödüllerini, Suha Özkan'ın elinden teslim aldı.

"Hayatıma Hindistan'dan önce Türkiye girdi"

Ödüllerin dağıtılmasının ardından söz alan William Curtis, Türkiye'yle ilgili anılarını paylaştı:

"45 yıl önce Atina'ya gelmiştim. Selanik'teyken İstanbul'a geçmeye karar verdim. Gündüzleri hep camileri gezdim. Hindistan ise İstanbul'dan çok sonra, 1980'lerde hayatıma girdi."

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.