OzEnergy / Enerparc’dan A'dan Z'ye GES Yatırımları

Çatı Üzeri Güneş Enerji Santralleri (GES) ‘in hukuksal alt yapısından mühendislik uygulamalarına, kurulumundan işletilmesi ve finansmanına kadar tüm detayların tartışıldığı webinar etkinliğine www.insaatnoktasi.com ziyaretçileri için katılım sağladık. Tüm detaylar haberimizde…

OzEnergy / Enerparc’dan A'dan Z'ye GES Yatırımları

Yenilebilir Enerji Devrimi

Çatı üzeri güneş enerji santralleri (GES) konusunda yasal altyapı, doğru mühendislik ve malzeme seçimi, GES kurulumu ve işletilmesi ile örnek bir GES kredi ödeme planı üzerine yapılan sunumda önemli noktalara değinildi. OzEnergy / Enerparc Kurucu Ortağı Özgür Sarpdağ’ın moderatörlüğü ile gerçekleşen sunumda Prof. Dr. Haluk Soyuer ve Avukat Selma Karaduman merak edilenleri paylaştı.

13 Yılda Çok Büyük Bir Büyüme Gerçekleşti

Elektrik faturasının tamamınını 4-5 yıl gibi bir süre içerisinde finanse edip geri alabileceğini önemli yatırımlardan biri olduğunu vurgularken 13 yıl geriye baktığımızda enerji verimliliği ve geri kazanım konusunda sektörde büyük bir gelişme olduğu vurgulandı. Gelecek 13 yılda çok daha fazla büyüyeceğini ve tahminimizi zorlayacak rakamlara ulaşacağı da belirtildi. 2 ila 7 yıl içerisinde değişimin fark edileceği de önemle vurgulandı.
Yeşil Enerji Hareketi Çok Hızlı Büyüyor
Yeşil enerji sertifikaları ile ilgili taslak yönetmelik yayınlandı. Burada söylenmek istenen aslında ‘’Ey yatırımcı geç kalma bir an evvel tüm dünya ve Türkiye seferber olmuşken kaçırma’’ şeklinde ifadeler kullanıldı.

Bir Süre Sonra Kendi Enerjimizi Kendimiz Üreteceğiz

Hayat ve içinde bulunduğumuz birçok koşulun bizi bir süre sonra kendi enerjimizi üretmeye götüreceği de önemle vurgulandı. Anlaşılan o ki bu sektöre ne kadar hızlı adapte olursak o kadar şanlı olacağız.

• Elektrik mevzuatı ile ilgili Mayıs 2019 yapılan değişiklik ile ilgili kendi enerjisini üreten çoğaldı.
• Kendi enerjinizi üretmeniz ve milli enerjinin aynı havuzda kalmasını teşvik eden mevzuatlar.
• Enerji verimliliği konusunda sizi doğru anlayacak ve işleme hâkim olacak bir hukuksal danışman şart.
Karbonsuzlaşma ‘Temiz Çevre’, Finansal Saygınlık İçin Oldukça Önemli
Karbonsuzlaşma ‘’Temiz Çevre’ bir süre sonra şirketler için zorunluluk haline gelecek ve finansal saygınlık firma kalitesi için önemli faktör olacak.

GES’e yatırım yaparken maliyet optimizasyonu / karbonsuz enerji almak isteyenlerin potansiyel alıcısı olacaksınız. Pazar büyüyecek.

Yerel Üret, Yerel Tüket

Firmalar yenilebilir enerji maliyetini azaltıp hem üretip hem tükettiğimde yatırım maliyetimi düşürüyor.