Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı?

2020 Kurban Bayramı'na sayılı gün kala 'sokağa çıkma yasağı var mı?' sorusu sıkça araştırılıyor. Yılın dini bayramı olan Ramazan Bayramı'nda 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı, dört gün sürecek Kurban Bayramı'nda da benzer bir durum yaşanıp yaşanmayacağını merak eden vatandaşlar açıklamaları takip ediyor. Tüm detaylar haberimizde…

Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı?

'Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı olacak mı?' sorusu gündemde yer almaya devam ediyor. Corona virüsü nedeniyle, Ramazan Bayramı'nda gerçekleşen sokağa çıkma yasağının ardından gözler Kurban Bayramı için verilecek kararlara çevrildi. Kabine Toplantısı'nın ardından bayrama ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayramlaşırken "temizlik, maske ve mesafe" kurallarından asla taviz verilmemesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada, kısıtlamanın gündeme gelmediğini söylemişti. İşte, ayrıntılar.

Haftalardır merak edilen sokağa çıkma yasağıyla ilgili kararın, 27 Temmuz'da gerçekleşen Kabine Toplantısı'nda netleşmesi beklendi. Daha önce yapılan açıklamalarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, il bazında sokağa çıkma yasağı olabileceğini işaret etmişti. İşte sokağa çıkma yasağı uygulamalarında son durum.

Cumhurbaşkanı'ndan Açıklama

27 Temmuz'da yapılan Kabine Toplantısı sonrasında da sokağa çıkma yasağıyla ilgili bir açıklama gelmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 'Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor ama değerlendirmesini Bilim Kurulu yapacağı gibi biz de Bilim Kurulu ile bunu tabii paylaşabiliriz' demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Kurban Bayramı'nda bir kısıtlama olacak mı' sorusuna geçtiğimiz günlerde yanıt verdi. Erdoğan, Kurban Bayramı'nda Kovid-19 nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, "Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor ama değerlendirmesini Bilim Kurulu yapacağı gibi biz de Bilim Kurulu ile bunu tabii paylaşabiliriz." diye konuştu.Pazartesi günü yapılan Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, sokağa çıkma yasağıyla ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Kurban Bayramı'nın özellikleri ve hususiyetinin çok farklı olduğunu belirten Erdoğan, "Tabii o gün kurbanlar kesilecek. Kurbanları kesmenin yanında tabii herkes özellikle birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Ama şu an için gündemimizde böyle bir durum (kısıtlama) yok." ifadelerini kullandı.

İL BAZINDA KISITLAMA OLUR MU?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz haftalarda yapılan Bilim Kurulu toplantısından sonra, il bazında bazı kısıtlamaların olabileceğine işaret etmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? sorusu üzerine Bilim Kurulu'nda konunun tartışıldığını ve gelecek hafta gelen tabloya göre tekrar konuşulacağını aktardı. Koca; 'Bugün kısmen Bilim Kurulu'nda gündeme geldi. Ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalarda salgının seyrine göre netleşmiş olur. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Bir takım tedbirlerin olabileceği. İl bazında kısıtlamalar söz konusu olabilir.Burada temelde ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Ama bir takım tedbirlerin olabileceği, özellikle il bazında yer yer kısıtlamaların gündeme gelebileceği ve İl bazında vaka artışı söz konusu olursa orada tedbirleri arttırma gerekebilir. İl bazında bir takım kısıtlamalar söz konusu olabilir. Gelecek hafta 'Kurban Bayramı' için tekrar konuşmuş olacağız." açıklamasında bulunmuştu.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.