Koronadan Sonra “Biz”e Neler Olacak?

Türkiye’nin yeni bilim, kültür ve fikir dergisi ScienceUP Temmuz sayısıyla okurlarıyla buluştu. Koronavirüs salgınıyla yaşanan büyük dönüşümü masaya yatıran ScienceUp, “Gerçekten değişiyor muyuz?” sorusuna yanıt aradı.

Koronadan Sonra “Biz”e Neler Olacak?

Ulusal ve uluslararası mecralarda kısa zamanda büyük ilgi gören ScienceUP, 1 Temmuzda yayımlanan yeni sayısında yine iddialı soru ve konulara imza atıyor. Bilim-kültür-düşünce dergisi ScienceUP, makale, haber, analiz ve özel röportajlarıyla; bilim dünyasından son gelişmeler, buluş ve keşifler, politika, uluslararası ilişkiler, iletişim, felsefe, kültür ve sanat gibi sayısız alanlarda okuyucusuna geniş bir yelpazeden sesleniyor.

ScienceUP’ın bu ayki kapak başlığı: “Değişiyoruz!” Ana sorusu ise; ekonomik, politik, sosyo-kültürel ve çevresel sistemler üzerinde derin etkide bulunan koronavirüs salgını sürecinin geri dönüşü olmayan geniş çaplı bir toplumsal dönüşüme de zemin hazırlayıp, hazırlamadığı...

Kişisel tüketim ve seyahat alışkanlıkları değişiyor. Dolaplardakiler azaldıkça ve erişim kısıtlandıkça, kapitalizmin dayattıkları da etkileniyor. Tüketim alışkanlıklarındaki değişiklikler, daha azla yetindiğimiz, daha az satın aldığımız, en azından harcayarak mutlu olmadığımız bir başka yaşamın mümkün olabileceğine yönelik arayışları ortaya çıkarıyor. Hızla değişen alışkanlıklar ve günlük yaşam rutinleri; bizi esir alan tüketim kültüründen kurtuluşun kapısını açar mı? ‘Biz’den farklı bir ‘biz” çıkar mı? Korona ile nasıl değişiyoruz? Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Akşit, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Toker ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Odabaşı bu soruları ScienceUP için yanıtladı.