HSBC Uzlaşmayı Seçti

Kara para aklama soruşturmasında uzlaşmayı seçen HSBC, 1,9 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

HSBC Uzlaşmayı Seçti

Konuya ilişkin açıklama, New York'un Brooklyn ilçesinde, ABD Adalet Bakanlığı Ceza Dairesi Başsavcı Yardımcısı Lanny A. Breuer ile ABD New York Doğu Bölgesi Federal Savcısı Loretta A. Lynch tarafından yapıldı.

ABD Adalet Bakanlığı belgelerinde, HSBC'nin Meksika'daki uyuşturucu tacirlerinin para aklamasına yardımcı olmak suretiyle ABD'deki Banka Gizlilik Kanunu'nu ihlal ettiği belirtiliyordu. 

HSBC'ye, ABD kanunlarına göre yasak olduğu halde, İran, Libya, Sudan ve Burma'ya yönelik parasal işlemlere kasten izin vermek ve Küba ile parasal işlemler yapılmasını kolaylaştırarak ABD'de yürürlükte olan "Düşmanla Ticaret Yapma Kanunu"nu ihlal etme suçlamaları da yöneltiliyordu.

HSBC Baş Yöneticisi Stuart Gulliver, soruşturma hakkında yaptığı açıklamalarda, bankanın geçmişte yaptığı hataların tüm sorumluluğunu kabul ettiğini ve derin üzüntü duyduğunu belirtmişti.

ABD'li yetkililere göre ABD'deki HSBC bankası aracılığıyla aklanan, uyuşturucu ticaretinden elde edilen para miktarı 881 milyon doları buluyor.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.