Genel Kurullara ‘Virüs’ Freni!

Korona virüsünün yayılmasını engellemeye yönelik uygulamalar, özellikle halka açık şirketleri de olumsuz etkiledi...

Genel Kurullara ‘Virüs’ Freni!

Koronavirüsünün yayılmasını engellemeye yönelik uygulamalar, özellikle halka açık şirketleri de olumsuz etkiledi. Toplantı yasağı nedeniyle genel kurullar yapılamıyor. Sermaye ve/veya borçlanma limitlerinin artırımı, yönetimsel değişiklikler gibi çok önemli ve aksiyon gerektiren konularda karar alınmayışı, şirketler için ciddi sorunlar doğurdu.

EGE İHRACATÇILAR BİRLİĞİ SALONU’NU GENEL KURULLAR İÇİN AÇTI

Konuyu Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’ye sorduk:
“Şu anda Ege İhracatçı Birliği hem evden çalışıyor hem de birlikten çalışıyor. Spesifik gelen sorunlara cevap vermeye çalışıyoruz. Genel kurullarla ilgili izmir’de halka açık fazla şirket yok. Normal şirketler zaten genel kurullarını kendi yerlerinde bunu yapabiliyor. Mühim olan halka açık şirketlerin yaşadığı zorluklar.  5-10 şirket vardır tahminim. Genel Kurul yapamayan şirketler, Ege İhracatçılar Birliği’ne müracaat ederlerse yardımcı olmaya çalışırız.”

İhracatçıların yaşadığı sıkıntılar hakkında da bilgi veren Eskinazi şöyle konuştu:

“Kısa çalışma ödeneği konusunda, eximbank kredilerinin ertelenmesinde, nakliye sırasında meydana gelen sorunları gidermeye çalışıyoruz. Bütün ihracatçılarımızın yaşadığı sorunları gidermeye çalışıyoruz. Sorunlar 1-2 tane değil. Çok fazla her gün sorun geliyor. Çok alışılmış bir ortam değil, tebliğler ve bildirgeler ellerinde olmadığı için gerekli kişilere ulaşmalarını sağlıyoruz.”

Nihal ÖZKEN

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.