3. Madencilik Çalıştayı ''Sürdürülebilir Madencilik''

''Sürdürülebilir Madencilik'' temasıyla gerçekleşen çalıştıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Başkan Yardımcısı Şeref Kalaycı, T.C Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay'da katıldı.

3. Madencilik Çalıştayı ''Sürdürülebilir Madencilik''

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) tarafından "Hayatımız Maden" sloganı ve "Sürdürülebilirlik Madencilik" temasıyla düzenlenen 3. Madencilik Çalıştayı, Swissôtel Büyük Efes İzmir'de gerçekleşti.
Çalıştayda açılış konuşması yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, madencilik sektörünün vazgeçilmez olduğunu, ekonomik kalkınmanın devam ettirilebilmesi için sürdürülebilir madencilik politikalarının geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.
"Ticaret savaşları fırsatları da beraberinde getiriyor"
Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ise madencilik sektörü ihracatının 4,6 - 4,7 milyar dolar seviyesinde olduğunu, bunun 2,7 milyar dolarının maden, kalanının ise mermerden oluştuğunu aktardı.
7 Milyar Dolara Yükseldi
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer
de Türkiye'nin maden ihracatının kimya sektöründe görünen ürünler de katıldığında 7 milyar dolara yükseldiğini ifade etti.
"ÖTV'nin madencilik sektöründe muaf tutulması önemli"
İhracatta bu yıl görülen gerilemenin telafi edilebilmesi için 20 ülkede bire bir görüşmeler yaptıklarını anlatan Dinçer, "Enerji maliyetleri üzerindeki ÖTV'nin, madencilik ve denizcilik sektörlerinde olduğu gibi muaf tutulması önemli bir nokta. Madenlerimizi Türkiye'de işlemekten bahsederken ÖTV'nin enerji maliyetinden kaldırılması bizi uç ürün hedefine daha kolay ulaştıracaktır ''ifadelerini kullandı.

Sektör Olarak "Ben" Değil "Biz"i Benimsemeyi Amaçlıyoruz
Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ise etkinlikte madencilikle ilgili 15 sivil toplum kurulunun bir araya geldiğini aktardı.
Sektör olarak "ben" değil "biz"i benimsemeyi amaçladıklarını ifade eden Kaya, "82 milyonun sahip olduğu değerler üzerinde iş yapıyoruz. 82 milyon ev sahibi iken biz kiracıyız. Bu yüzden sürdürülebilir olmamız hususu önemli. İnsana ve çevreye önem verdiğimiz sürece ev sahibi ile doğru bir iletişim kurabiliriz. Bizim en büyük sorunumuz algı." dedi.
 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.