1.390,67 TL BIST 100 BIST 100
€10,16 EUR EUR
8,68 $ USD USD
€1,17 EUR/USD EUR/USD
17,68 TL Faiz Faiz
74,92 TL Petrol(brent) Petrol(brent)
4,16 TL Bakır(lb) Bakır(lb)
22,38 TL Gümüş(ons) Gümüş(ons)
101,80 $ Demir Cevheri Demir Cevheri
669,00 $ LME İnşaat Demiri LME İnşaat Demiri
444,50 $ LME Hurda LME Hurda
445,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
488,70 TL Altın(gr) Altın(gr)

Google Ads anahtar kelime planlayıcı nedir? Nasıl kullanılır?

Reklamlarınızı, hedeflediğiniz müşterilere arama yaptıkları zaman gösterebilmeniz adına, Google Ads (AdWords) Anahtar Kelime Planlayıcının kullanımıyla ilgili öneriler neler? Anahtar kelime kullanımı nasıl doğru planlanır?

Google Ads anahtar kelime planlayıcı nedir? Nasıl kullanılır?

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir?

Herhangi bir hizmeti, ürünü satın almak veya bilgi edinmek isteyen kullanıcıların, bu arama işlemini gerçekleştirirken kullandığı kelimelere anahtar kelime diyoruz. Anahtar kelimeler özellikle Google Ads Arama Ağı reklamlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Hatta anahtar kelimeler, Google Arama Ağı reklamlarının olmazsa olmazı olarak nitelendirilir. Büyük öneme sahip olan anahtar kelimeler için bazı tüyolar bulunur. Google Arama Ağı reklamlarında, potansiyel müşterilerinizin arama sorgularını tahmin ederek bunları anahtar kelime listenize uygun şekilde eklemeniz gerekmektedir.

İşte Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Aracı tam da bunun için son derece önemlidir.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısı doğru anahtar kelime listesi oluşturmanıza ve kampanyanızı başarılı bir şekilde yürütmenize büyük destek olan bir araçtır.

Örneğin; Yapı malzemeleri üreten bir imalathaneniz var ve Türkiye’nin pek çok iline satış yapıyorsunuz. Google Ads (AdWords) Anahtar Kelime Planlayıcı ile hedef kitlenizin; işletmeniz ya da ürünlerinizle ilgili arama yaparken en çok kullandığı kelime ve sözcük öbeklerini öğrenebilirsiniz. ‘Yapı malzemeleri’ ifadesini tahmin etmek kolaydır. . Google Anahtar Kelime Planlayıcısı size ‘Yapı malzemeleri nereden alınır?’ ve ‘Yapı Malzemeleri Satan Yerler’ olarak tavsiye verir.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısının Özellikleri

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısı,

Tamamen ücretsiz bir araçtır. Bir Google Ads hesabı oluşturarak bu aracı kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Bu araç size belirlediğiniz tarih aralıklarındaki trend olan kelimeleri gösterir ve yeni anahtar kelimeler keşfetmenize olanak tanır.

Anahtar kelimeler için rekabet düzeyini göstererek öngörülerde bulunmanızı sağlar.

Anahtar kelimelerin ortalama bütçelerini göstererek tekliflerinizi buna göre düzenleyebilmenizi ve bütçe planlaması yapmanızı sağlar.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı ayrıca negatif anahtar kelime listeniz için de öngörülerde bulunmanızı sağlar. İyi bir negatif liste oluşturarak reklam performanslarını artırabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcıyı kullanmak için Google Ads panelini uzman modunda (expert mode) kullanmanız gerekiyor. Eğer akıllı modu (smart mode) kullanıyorsanız, Anahtar Kelime Planlayıcıya erişim sağlayamıyorsunuz.

Akıllı mod; Google Ads’in basitleştirilmiş sürümünü içeriyor. İşletme hedeflerini ve nerede reklam vermek istediğinizi seçebiliyorsunuz. Uzman modunda ise; Google Ads’in tüm özelliklerine ve kampanya türlerine erişim sağlayabiliyorsunuz. Kart bilgilerinizi girerek ve dilediğiniz bir kampanyayı oluşturarak hesap kurulumunuzu tamamlamış oluyorsunuz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

Google Ads Hesabınıza giriş yapın. Araçlar ve Ayarlar > Planlama > Anahtar Kelime Planlayıcıya tıklayın.

Açılan sayfadan Yeni Anahtar Kelime Keşfet‘e tıklayın. Birkaç anahtar kelime seçin.

Google Anahtar Kelime Planı Oluşturmak

İlk olarak Google Anahtar Kelime Planlayıcı‘yı açmalısınız. Planlayıcıyı açtıktan sonra anahtar kelime planınızı oluşturmanın iki yolu vardır:

1- “Yeni Anahtar Kelimeler Keşfedin”i tıklayarak yeni anahtar kelimeler keşfedebilirsiniz. İşletmeniz veya ürününüz ile alakalı aklınıza gelen anahtar kelimeleri veya web sitenizin URL’sini ekleyebilirsiniz.

2- “Arama Hacmi ve Tahmini Alın”ı tıklayarak hâlihazırda olan kelimeleri kendi listenizden bu kısma yükleyebilirsiniz. Anahtar kelimelerin arama hacmi demek, ilgili olduğunuz anahtar kelimeyle ne kadar arama yapıldığını, kelimenin geçmiş ve gelecek performans tahminlerini görmeniz demektir.

Anahtar Kelimeleri Filtrelemek

Aklınızdaki reklam kampanyası için listenizi filtreler ve kategorilerle özelleştirebilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcıya girdikten sonra sayfada sol üstte bulunan “Anahtar Kelime Fikirleri”ne tıklayın ve arama kutusuna işletmenizle ilgili kelime, kelime öbekleri veya URL girip “Sonuçları Göster”e tıklayın. Google Anahtar Kelime Planlayıcıda sayfanın en üst kısmında bulunan “Yerler, Dil ve Arama Ağı” seçeneklerinden istediğiniz filtreyi seçebilir ve anahtar kelimelerinizin performanslarını listeleyebilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcıyı Nasıl Filtreleyebiliriz?

Erişim: Coğrafi bölge, dil, arama ağı, negatif anahtar kelimeler, ortalama aylık arama sayısı, gibi seçenekler içerir. Arama ağı seçeneği ile Google harici arama kaynağı olarak Google’ın Arama Ağı İş Ortakları’ndan birini seçebilirsiniz.

Negatif anahtar kelimeler seçeneği ise sonucunu görmek istemediğiniz kelimeleri ve ifadeleri ayıklamaya yarıyor. Örneğin; aramak istediğiniz kelimeyi Yerler kısmından filtreleyerek kendi yaşadığınız bölgede popüler aramalarda olup olmadığını görebilirsiniz.

Tarih aralığı: İstediğiniz bir tarihte, istediğiniz bir anahtar kelime ile ilgili yapılan aramaları görebilirsiniz. Ayrıca farklı tarih aralıklarını isterseniz birbiriyle karşılaştırabiliyorsunuz. Örneğin; mevsimsel ya da sezon olarak belirlediğiniz anahtar kelimelerin nasıl performans gösterdiğini bu özellik ile görebiliyorsunuz. Böylece reklam kampanyanızı ne zaman yapmanız gerektiğine daha kolay karar verebiliyorsunuz.

Rekabet: Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile anahtar kelimelerinizi rekabet düzeyine göre filtreleyebiliyorsunuz. Düşük, orta ve yüksek zorluk derecelerine sahipsiniz. Küçük bir işletmeye sahipseniz, ortadan düşük zorluğa doğru filtreleme yapmaları önerebilirim. Anahtar kelimelerle ilgili rekabetin yüksek olması, ilgili kelimelerin maliyetlerini de yükseltebilir.

Bir anahtar kelime için rekabetin yüksek olması demek, o anahtar kelimeyi hedefleyen çok sayıda firma olduğunu size gösterir.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı ile rakip reklam verenlerin hangi anahtar kelimelere ne kadar ücret ödediklerini de görebilirsiniz. “Sayfanın üstü teklifi” kısmı ile reklamların arama sonuçlarında üst sıralarda görünmesini sağlayacak bir anahtar kelimeye ödenen ortalama ücreti göreceksiniz. Böylece kullanmak istediğiniz anahtar kelimelerden hangilerinin bütçenize daha uygun olduğunu seçebilir ve reklam kampanyanızı daha etkili hale getirebilirsiniz.

Anahtar Kelime Hassaslaştırma

Bu özellikle birlikte anahtar kelime gruplarınızı temalara, markalara ya da kategorilerine göre düzenleyebiliyorsunuz. Aşağıda gördüğünüz gibi Bebek Bezi anahtar kelimesinde Anahtar Kelime Hassaslaştırma özelliğini kullandım. Burada bu anahtar kelimenin tetiklediği marka isimlerini ve mağaza adlarını görebilirsiniz.

Anahtar Kelime Hassaslaştırma özelliği ile belirlediğiniz anahtar kelimeler ile birlikte kullanılan en popüler markaların analizini de yapabilirsiniz.

”Anahtar Kelime Fikirleri” sayfasındaki “Anahtar Kelimeleri Hassaslaştırın” seçeneğine tıklayın.

Anahtar kelime fikirlerinizle ilgili özellikleri görmek için alttaki kategorileri açmalısınız.

Elde ettiğiniz bu anahtar kelimeleri listenizden kaldırmak için de her kategorinin yanındaki kutunun işaretini kaldırmalısınız.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile ilgili bilmeniz gerekenler özetle bu şekildedir.

Sizde öne çıkmayı hedefliyorsanız detaylı bilgi için Reklam Yatırım ile iletişime geçebilirsiniz.

Destek ve Daha Fazlası için; https://www.reklamyatirim.com/Iletisim

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

“Türkiye çip üretmeli”

20 Eylül 2021 Pazartesi

İzmir'deki deprem konutlarının teslimine depremin yıl dönümünde başlanacak

20 Eylül 2021 Pazartesi

Çinli gayrimenkul şirketinin hissesi %87 düştü

20 Eylül 2021 Pazartesi

TİM'den Kibar Holding'e ihracat ödülü

20 Eylül 2021 Pazartesi

Dolar hızla yükseliyor

20 Eylül 2021 Pazartesi
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle

Global Demir Çelik Borsaları

Demir Çelik Endeksleri, Fiyat ve Haberleri

1 Ay Vadeli - LME Çelik Hurda
444,50
-0,00 (0,00)
17.09.2021
2 Ay Vadeli - LME Çelik Hurda
455,50
+2,50 (0,55)
17.09.2021
3 Ay Vadeli - LME Çelik Hurda
452,50
+0,50 (0,11)
17.09.2021
Son Haberler
Daha Fazla
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun