Kuzey Irak'ta Yükselen Fırsatlar

Yerel ve uluslararası özel yatırımları destekleyen liberal iş ortamı, büyük bir tüketici pazarına yaklaşık 5,5 milyonluk bir nüfus ve yerel talebi karşılamak için belirgin bir yetersizlik nedenleriyle Kuzey Irak Bölgesi dış yatırımları çekmek ve güçlü ticari ilişkiler kurmak için doğru unsurları barındırıyor. Nitekim ticaret sektörü, Irak'taki ekonomik büyümenin temel itici güçlerinden biridir.

Kuzey Irak'ta Yükselen Fırsatlar

Kuzey Irak Yönetimi, petrol ve gaz sektörünün ötesine geçerek güçlü bir ekonomi oluşturmayı hedefliyor. Bu hedefi gerçekleştirmek için Irak, geniş bir yelpazede fırsatlar sunarak ve cazip yatırım yasasını teşvik ederek doğrudan yabancı yatırımı teşvik etmektedir.

Bölgenin Yatırımcılar Birliği'ne göre, eğitim, sağlık, yollar ve kamu hizmetlerindeki yatırım projelerinin %60'ından fazlası yeniden başladığı için bölgede yatırım ve ticaret faaliyetlerinde sürekli bir canlanma görülüyor.

Bölgeye yapılan yatırım 2017'de 712 milyon dolardan 2018'de 3,6 milyar dolara yükseldi ve önümüzdeki yıllarda önemli bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. Ayrıca, bölge ile komşu ülkeler ve Irak'ın geri kalanı arasındaki ticaret hacminin 2019'da yaklaşık 19 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Bu bölgenin engin potansiyelinden yararlanan Erbil Uluslararası Fuarı; Uluslararası Çok Sektörlü Ticaret Fuarı, 14. kez 21-24 Eylül 2020 tarihleri arasında Erbil Uluslararası Fuar Alanı'nda geri dönüyor.

Çok çeşitli ekonomik sektörleri kapsayan fuar, yerel ve uluslararası tedarikçileri ve endüstri uzmanlarını ticaret ve yatırımı teşvik etmek için Irak'taki paydaşlarla doğrudan temasa getiriyor. Erbil Uluslararası Fuarı, çeşitli endüstrilerdeki yerel taleplerden faydalanmak ve pazar payınızı artırmak için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.

Erbil Uluslararası Fuarı, 11. Uluslararası Yapı Malzemeleri, İnşaat Ekipmanları ve Çevre Teknolojisi Fuarı “Project Iraq” ve 11. Uluslararası Tarım, Gıda, Gıda İşleme ve Paketleme Fuarı “Iraq Agrofood” ile birlikte gerçekleştirilecek.

Uluslararası Erbil Fuarı hakkında daha fazla bilgi için www.eif-expo.com adresini ziyaret edin.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.