‘Doğa Dostu Üretime Geçmeliyiz’

Plastik geri dönüşüm makinesi üreten ve Plast Eurasia İstanbul 2019 fuarında yer alan Akport Makine’nin, Satış Temsilcisi Ferdi Kumsallık ile plastik sanayi üzerine www.insaatnoktasi.com takipçileri için konuştuk...

‘Doğa Dostu Üretime Geçmeliyiz’

Plastik geri dönüşüm makinesi üreten ve Plast Eurasia İstanbul 2019 fuarında yer alan Akport Makine’nin, Satış Temsilcisi Ferdi Kumsallık ile plastik sanayi üzerine www.insaatnoktasi.com takipçileri için konuştuk. Plastiğin ciddi bir çevre kirliliğine yola açtığını söyleyen Kumsallık, “Plastiğin dünyayı talan eden bir yapısı var,  dünya olarak doğa dostu üretime geçmeliyiz” dedi.
Avrupa’nın en büyük plastik endüstrisi fuarı olan Plast Eurasia İstanbul 2019 ziyaretçileriyle buluştu. 29. Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı bu yıl Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Fuara uluslararası yüzlerce firma katıldı.

TÜYAP ile Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından düzenlenen fuarda çok sayıda firma geri dönüşüme katkı sunmak adına geliştirdiği ürünleri sergiledi.  Ürettikleri plastik geri dönüşüm makinesini fuarda tanıtan Akport Makine Satış Temsilcisi Ferdi Kumsallık ile konuştuk.

Plastik teknolojiler konusunda dünya genelinde uygulanan yenilikleri örnek alarak üretim yaptıklarını dile getiren Kumsallık, “Merkezimiz İstanbul Beylikdüzü’nde bulunuyor. Yaklaşık bin 300 metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösteriyoruz. Şişme film, ambalajlık, sera örtüsü, streç film, palet örtüsü, torba gibi ürünler üretiyoruz. Yeni pazarlara dâhil olmak için yenilikçi ve teknolojik üretim stratejisi benimseyerek hareket ediyoruz. Bu bilinçle yurt içi ve yurt dışı pazarlara yönelik genişleyen satış ağı ve profesyonel satış sonrası hizmetlerimizle birlikte sektörün gelişimine katkıda bulunuyoruz” diye konuştu.

‘Plastiğin dünyayı talan eden bir yapısı var’

Geri dönüşümün önemini vurgulayan Kumsallık, kağıt, plastik vs. toplayıcılarını hatırlatarak, “Geri dönüşüm işine toplayıcılıkla katkı sunan insanlar çok sağlıksız bir ortamda çalışıyorlar ancak o insanlara madalya vermek gerekiyor. Bu insanların geri dönüşüme katkısı çok büyük. Plastiğin dünyayı talan eden bir yapısı var, yüzyıllarca doğada çözünmüyor. Bu durum doğal olarak ciddi bir çevre kirliliğine yol açıyor. Dünya olarak doğa dostu üretime geçmeliyiz. Onun için plastik tüketimi konusunda her birimizin bilinçlenmesi şart” dedi.

‘Plastik geri dönüşüm makinesi üretiyoruz’

Plastik geri dönüşüm makinesi ürettiklerini dile getiren Kumsallık, “Bilhassa Avrupa yüzde 100 plastik hammadde kullanılsın istemiyor ve bunun için büyük bir vergi getiriyor. Tespit edilen plastik kirliliğini geri dönüştürdüğünüz vakit bu vergi yaptırımından muaf oluyorsunuz. Caydırıcı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Biz de o yüzden plastik geri dönüşüm makinesi icat ettik” şeklinde konuştu.

‘Ekonomik açıdan mücadele içindeyiz’

Ekonomik krizin kendi sektörlerini de etkilediğini belirten Kumsallık, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Kıran kırana bir mücadele var. Avrupa standartlarında makineler üretmemize rağmen Avrupa’da satılan ürünlerin yarı fiyatına bile zor satış yapıyoruz. Bu durum ise Türkiye olarak kendimizi uluslararası pazarda gerçekleştiremediğimizden kaynaklanıyor. Avrupa’da bu tip imalatlar yapan firmalar 140 yıldır bu işi yapıyorlar. Bizim geçmişimiz ise sadece 7 yıl.  Tüketici de doğal olarak köklü geçmişi olan yabancı firmalardan alışveriş yapıyor.” 

PİYASALAR