4.946,57 TL BIST 100 BIST 100
18,63 $ USD USD
€19,52 EUR EUR
€1,05 EUR/USD EUR/USD
10,62 TL Faiz Faiz
87,11 $ Petrol(brent) Petrol(brent)
3,80 $ Bakır(lb) Bakır(lb)
22,68 $ Gümüş(ons) Gümüş(ons)
106,74 $ Demir Cevheri (CME) Demir Cevheri (CME)
365,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
1.076,72 TL Altın(gr) Altın(gr)

Faiz indi, ev fiyatları uçtu!

Kredilerin yanı sıra dövize bağlı şekilde inşaat maliyetlerinin de devamlı yükseldiğini belirten Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, ev fiyatlarının önümüzdeki süreçte yüzde 30-40 oranında artacağına dikkat çekti...

Faiz indi, ev fiyatları uçtu!

Kamu bankaları, konut kredileri faiz oranlarında indirim yapınca bu durum beklendiği gibi ev fiyatlarını uçurdu. Yüzde 10 ile 20 oranında artan ev fiyatları nedeniyle faiz indiriminin alıcı için bir anlamı kalmadı. Kredilerin yanı sıra dövize bağlı şekilde inşaat maliyetlerinin de devamlı yükseldiğini belirten Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, ev fiyatlarının önümüzdeki süreçte yüzde 30-40 oranında artacağına dikkat çekti.

35 bin TL fark etti

Kamu bankalarının konut kredileri hakkında bilgi veren Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, “Kamu Bankaları tarafından kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gidildi. Konut kredileri faiz oranlarında 26 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,34 faiz oranları uygulanmaya başlandı. Örneğin 500 bin liralık bir kredi 120 ay vadeli çekildiğinde eski faiz olan yüzde 1,37 ile aylık ödemesi 8 bin 513 lira, toplam ödemesi de 1 milyon 21 bin 560 lira oluyordu. Yeni düzenlemeyle aynı kredi kullanıldığında aylık ödeme 8 bin 214 liraya düşerken, toplam ödeme 985 bin 680 lira oluyor. Yani 120 aylık kredide aradaki fark, 35 bin 880 lira” dedi.

‘Daha önce de olmuştu’

Faiz indiriminin beklendiği gibi konut fiyatlarının yükselttiğine dikkat çeken Şule Alp, “Pandemi döneminde verilen düşük faizli konut kredisinde de benzerini yaşamıştık. O zaman da 

Ev fiyatları bir anda yüzde 20-30 zamlanmıştı. Şimdi de beklendiği gibi konut kredilerinde faiz oranlarının düşürülmesiyle ev fiyatlarının artması bir oldu” diye konuştu.

‘Yüzde 20’ye kadar arttı’

Faiz indirimi olsa da satıcıların fırsatçılık yaptığını belirten Alp, “Uzun zamandır konut piyasasında durgunluk vardı. Piyasa hareketlensin diye kamu bankaları indirim yaptı ancak satıcılar da hemen ardından zam yapmaya başladı. Özellikle ikinci elde fiyatlar yüzde 10-20 oranında arttı. Örneğin 500 bin TL’lik ev 550 bin TL oldu. Yani faiz indirimiyle sağlanan avantaj, satıcıların fiyatları artırmasıyla anlamını yitirdi. Alıcı için avantajı kalmadı” ifadelerini kullandı.

Ev fiyatları artmaya devam edecek

Ev fiyatlarının artmaya devam edeceğini aktaran Alp şunları söyledi: “Dövize bağlı şekilde inşaat maliyetleri devamlı artıyor. Bu da doğal olarak ev fiyatlarını yükseltiyor. Öyle ki piyasada demir bulmak zorlaşıyor. Yeni yapılacak konutlarda demirinden eviyesine kadar her şey dolarla alındığı için fiyatlar da yüzde 30-40 oranında artacak. O nedenle önümüzdeki süreçte ev fiyatları yükselmeye devam edecek. Ev almak isteyen vatandaşlar bir an önce ellerini çabuk tutmalı. Çünkü bekledikçe hayallerindeki evler için daha yüksek paralar ödemek zorunda kalacaklar.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Müteahhitlik sektörü bu yıl 258 proje üstlendi!

2 Aralık 2022 Cuma

Alarko GYO turizm tesisinin yatırımı için kredi sözleşmesini imzaladı

1 Aralık 2022 Perşembe

Avrupa gayrimenkul sektöründe düşüş bekliyor

30 Kasım 2022 Çarşamba

Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde yeni dönem başlıyor

25 Kasım 2022 Cuma

IC İçtaş İnşaat ve RTCC ortaklığından Riyad’a havalimanı

25 Kasım 2022 Cuma
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun