Tapusunu Kaybedip Yenisini Çıkarmak İsteyenler Ne Kadar Ücret Öder?

Gayrimenkulüne dair tapusunu kaybeden vatandaşlar, tapularını yenilemek istediklerinde bazı masraflar ortaya çıkar. Peki tapu yenileme işlemleri için ne kadar ödeme yapılır? Haberimizde.

Tapusunu Kaybedip Yenisini Çıkarmak İsteyenler Ne Kadar Ücret Öder?

Gayrimenkulü bulunan vatandaşların tapularını korumaları önemli bir konu.  Ancak vatandaşlar tapularını kaybedebiliyorlar. Çeşitli nedenlerden dolayı tapusunu kaybeden yada tapusunda fiziksel bir sorun oluşan vatandaşlar ise tapularını yenilemeliler. Bunun için Tapu Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunacak olan vatandaşlar, burada hem işlemleri yenilecekler hemde oluşan masraflara ilişkin ödemeler yapacaklar.

Tapusunu kaybeden vatandaşlar, bulundukları il veya ilçelerde ki Tapu Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunacaklar.  Burada vatandaşlar kendilerinden talep edilecek diğer evraklar ile birlikte tapu yenileme işlemlerini başlatacaklar. Bu işlemler sırasında ise Tapu Genel Müdürlüğü'ne bazı ödemelerin yapılması gerekiyor. Kurum tapuların kaybedilmesi durumunda ne kadar işlem ücreti ödeneceğine ilişkin şu bilgileri veriyor.

Tapumu kaybettim yenisini çıkartmak istiyorum ne kadar ücret öderim?

 

İlgili Tapu Müdürlüğüne müracaat edilmesi veya yetki alanı dışı işlemler kapsamında talebin karşılanması mümkündür. 492 sayılı Harçlar Kanunun 4 sayılı tarifesinin 17. pozisyonunca harç tahsil edilmektedir. 6544 sayılı Kanuna ekli tarifeye göre döner sermaye ücreti tahsil edilmektedir. Yetki alanı dışı işlemlerde döner sermaye ücreti iki katı tahsil edilmektedir.

PİYASALAR