RE/MAX’tan Gayrimenkul Sektörü Değerlendirmesi

Türkiye’de Gayrimenkul dünyasının temel değerler sisteminin kurucu olan RE/MAX’tan Seval Serdar ile sadece www.insaatnoktasi.com ziyaretçilerine özel bir söyleşi gerçekleştirdik. Konutta arzın dengeleneceğini ifade ederken sektörde yaşanan sorunları, düşen kredi faizlerinin etkisini konuştuk. Tüm detaylar haberimizde…

RE/MAX’tan Gayrimenkul Sektörü Değerlendirmesi

Kısaca kendinizden bahseder misiniz? RE/MAX ile tanışma hikayenizi öğrenebilir miyiz?

Bir İnşaat firmasında yaklaşık 8 yıl proje satış yöneticisi olarak görev aldım. Bizim işimiz güven üstüne kurulu işinizi takip edip arkasında duruyorsanız işinizi seviyorsanız bu sizi hep bir adım öne taşıyor üstelik referans olarak geri dönüyor. Proje satışı yaptığım dönemde kendimi ilerisi için geliştirmeye çalıştım birçok konuda bilgi sahibi oldum şantiye ortamı inşaat ilerleyiş ve süreçlerle iliği donanım sahibi oldum. Satış pazarlama reklam tanıtım süreçleri gibi birçok konuda her geçen yıl kendimi yeniledim diyebilirim. Remax’ ın Karşıyaka’daki bir ofisiyle görüşüp sistemi inceleyip kararımı verdim ve Remax’lı oldum. Kısa süre içinde satış ve kiralamalarda sektörde belli bir aşama kaydettim.

SAHİBİNDEN SATIŞLARIN ENGELLENMESİ SÖZ KONUSU OLAMAZ

Ağustos ayından itibaren sahibinden satışların gerçekleşmeyeceği konuşuluyor. Gayrimenkul sektörüne katkıları neler olacak?

Sahibinden satışların engellenmesi veya yasa ile kaldırılması söz konusu olamaz. Bu konu 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 683. Maddesi’nde açıkça ifade edilmiştir.
683. Madde; “Bir şeye malik olan kimse, hukuk düzeninin sınırları içinde, o şey üzerinde dilediği gibi kullanma, yararlanma ve tasarrufta bulunma yetkisine sahiptir.”
Bu aynı zamanda Anayasal bir haktır. (1982 Anayasası Madde 35)

İzmir’de konut stoğu ne durumda? İzmir piyasasını nasıl değerlendirirsiniz?

İzmir’de Şubat 2020 sonu itibariyle 85-90 Bin adet civarında ikinci el hariç konut stoku bulunmakta idi. Buna üretimine başlanmış olanlar dahil değildir.
İzmir, istikrarlı olarak nitelikli göç alan bir şehir, bununla beraber bu son andaki faiz indirimi de burada konut sahibi olmak isteyen yerleşik veya dışarıdan yatırımcıyı hızlı bir şekilde bu bölgeye yönlendirmeye başlamış durumda. 2020 sonuna kadar bu stokun ciddi şekilde eriyeceği kanaatindeyiz.

Geçtiğimiz hafta düşen konut kredi faizlerinin sektöre etkisi ne oldu?

İki aydır ertelenmekte olan konut talebi ciddi bir patlama gösterdi. Bugün itibariyle randevular yaklaşık 14-16 gün sonrasına verilmektedir.
Bununla birlikte, gündeminde gayrimenkul yatırımı olmayanların da bunu bir fırsat bilip, özellikle kullanılabilir konut oranının ekspertiz fiyatının %90’ına kadar yükseltilmiş olması 200 Bin TL – 400 Bin TL arasındaki gayrimenkullere talebi çok ciddi seviyelere çıkarmış durumda.

Gayrimenkul Danışmanlarımız ile yaptığımız görüşmelerde ev sahiplerinin konut fiyatlarını arttırdığı ile ilgili duyumlar alıyoruz. Siz ne düşünüyorsunuz? Yaptırım uygulanacak mı? Nasıl takip edilecek?

Gayrimenkul fiyatlarında genel olmasa da hatırı sayılır bir satıcı kesimin fiyatlarını yükselterek bu talep patlamasında üst fiyatla satış şansını denemekteler. Sonuçta bu bir denge; öncelikle satmak zorunda olup ta fiyatlarını makul seviyede tutanların mülkü satılacak, sonra da sıra yüksek fiyatlara gelecek. Ama bu faiz fırsatının sürekli devam edeceği kanısında değiliz. Serbest piyasa ekonomisinde özellikle gayrimenkul fiyatlarının yükseltilmesi veya indirilmesi konusunda herhangi bir ceza söz konusu olamaz, çünkü bunun yasalarımızda bir karşılığı yok.

Sizce artan arz fazlası yani konut stokları düşen kredilerle birlikte rayına girecek mi?

Arz fazlasının devam edeceği fikrinde değiliz. Yakın ve orta vadede konut üretiminin daha dengeli seviyelerde devam edeceğini düşünüyoruz. Bu süreçte konut üretiminin daha büyük sermayeler tarafından ve bölge- nüfus-gelir parametreleri dikkate alınarak planlı bir şekilde devam edeceğini düşünüyoruz.

RE/MAX’ı Diğer Markalardan Ayıran Temel Özellikler!

Remax, Türkiye’de Gayrimenkul dünyasının temel değerler sisteminin kurucusudur. Gayrimenkul Danışmanlarının kişisel ve mesleki olarak gelişimi konusunda sürekli eğitimi savunur ve bunu tüm rakiplerinin çok çok üstünde bir nitelikte gerçekleştirir.

Mesleki Etik Kurallarına sıkı sıkıya bağlıdır ve bunu dünyanın her ülke ve şehrinde aynı titizlikle danışmanlarına aktarır.

Gayrimenkul ’ün değerinin altında veya üstünde değil o günkü reel piyasa değerinde pazara sunar. Alınan tüm portföylere finansal analiz raporu hazırlanmasını şiddetle tavsiye eder.

Portföyün satış sürecinde, yapılan çalışmalar ve gelişmeler hakkında danışmanın portföy sahibine raporlama yapmasına destek olarak satıcının bilgilenmesini sağlar.

Satış sürecinde tamamen şeffaflık ilkesine sahiptir ve sonuçlanan fiyat üzerinden hizmet bedelini ister. Hizmet bedellerini daima vergilendirerek ekonomiye değer katar.

Remax Türkiye Gayrimenkul sektörünün okuludur. Saygıdeğer rakiplerimizde şu an görev yapmakta olan hatırı sayılır sayıda gayrimenkul danışmanı sektöre girişi Remax ile yapmıştır.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.