Konutta taksit sınırı kaldırıldı

Geçtiğimiz haftalarda konutta taksit sınırının kaldırılması sektör temsilcilerini endişelendirdi. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, konut yatırımı yapacak vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu…

Konutta taksit sınırı kaldırıldı

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre konut satışları, taksitlendirme sınırlaması kapsamı dışına çıkarıldı.

Halihazırda, söz konusu hükümde konut satışları için ayrı bir taksitlendirme süresi belirlenmediğinden, bu satışlar genel taksitlendirme süresine tabi oluyordu. Taksit sayısı ise 120 aya kadar çıkabiliyordu.

Öte yandan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından kredili konut satışlarında herhangi bir vade sınırı uygulanmıyor. Böylelikle Bakanlığın söz konusu düzenlemesi,  BDDK uygulamalarına da paralel hale getirildi.

İnşaat firmaları iyi araştırılmalı

Konutta taksit sınırının kalkmasının doğuracağı sonuçları değerlendiren İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu,  “Şimdi ben bir şirket kurdum, döndüm dedim ki ‘Size sınırsız taksit, 180 ay-200 ay, gelin konut kredisine faiz ödemeyin, benden alın.’ Ama benim bunu karşılayabilecek kapasitem var mı? Buna bakmak lazım. İnşaat firmasından taksitle bir ev aldın, taksitleri ödeyemeyeceğinde ne olacak?  Bu çok önemli bir durum… Diğer bir önemli konu ise; eğer taksit sınırlandırmasından kaldırdıysan insanların yatırım yaptıklarında kaç ay sonra ev alacakları meçhul. Belki evleri teslim edilmeyebilir. Bunun için bir teminat olması kanaatindeyim. Yani sen bir ev alıyorsan ve Ticaret Bakanlığı da buna onay veriyorsa bunun da bir garantörü olması gerektiği kanaatindeyim. Kesinlikle şunu söylemeliyim ki; inşaat firmaları iyi araştırılmalı, sözleşmeler yapılmalı ve sözleşmenin bir nüshasının mutlaka alınması gerekiyor” dedi.

Bu durumun piyasayı canlandıracağını düşünmediğini ifade eden Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Güleroğlu, “Yüksek ihtimal bu sıfır evlerde olacaktır ama ikinci el piyasası canlanmadan diğer şeyler harekete geçmez” diye konuştu.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.