Fiyat yükselten konut satıcısı pişman!

Kamu bankalarında konut kredilerinde kredi tutarları azaldı ve faiz oranları arttı. Temmuz sonunda 261 milyar 763 milyon liraya ulaşan konut kredi hacmi sonrası yaşanan faiz artışı ile birlikte konut fiyatlarını haksız yükselten satıcılar pişmanlık yaşadı. Detaylar haberimizde...

Fiyat yükselten konut satıcısı pişman!


“Kamu bankalarında birinci el konutlar için kredi faiz oranı %0,87’ye yükselirken, ikinci el konutlar için konut kredisi aylık %0.99’a yükseltildi. Kredi tutarlarında ise İstanbul, Ankara ve İzmir’de kredi tutarı azami 500 bin lira, diğer illerde ise 300 bin lira ile sınırlandırıldı. 1. Elde vade sınırı 120 ay ile sınırlandırılırken, 2. Elde 180 ay vade imkânı ise devam ediyor.

Gerek birinci el gerekse ikinci elde 12 aya kadar ödemesiz dönem uygulamasına son verildi.

Gayrimenkul sektöründe fiyatlar düşecek

Geçtiğimiz aylarda başlayan kampanyalar ile birlikte finansman kolaylığı söz konusu olduğu için mülklerinin değerini bir anda yükselten konut sahipleri pişman oldu. Faizlerinin yeniden yükselmesi ile birlikte satışlar zorlaşacak. Reel değerinde satış yapmayan ev sahipleri düşük faizdeki fırsatı değerlendirmediyse şuan satış yapması çok zor.

Faizlerin yükselmesi ile birlikte altın ve dövize yönelen yatırımcılar bunun kazancını peşin olarak değerlendirecektir. Sonuca baktığımızda gayrimenkul sektöründe fiyatların bir nebze de olsa gerileyeceği düşünülüyor.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.