Ev Alacaklara Çağrı: 10 Gün Daha Bekleyin

Koronavirüs salgını nedeniyle kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını düşürdü ancak bazı konut satıcıları krizi fırsata çevirmek istercesine ev fiyatlarını artırdı. Ev almak isteyenlerin 10 gün daha beklemeleri konusunda uyarıda bulunan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Ev fiyatlarını suni olarak artıran fırsatçılarını 10 gün sonra aşağılara çekmeye başlayacağını ve ev fiyatlarının düşeceğini öngörüyoruz” dedi...

Ev Alacaklara Çağrı: 10 Gün Daha Bekleyin

Devlet emlak piyasasını canlandırmak için birinci el ve ikinci el konutlara yönelik uygun faizli kredi kampanyası başlattı. 15 yıla varan yüzde 0,64 faizli kredi ortaya çıkınca emlak piyasası da hareketlendi.  Konutta faizlerin tarihin en düşük seviyelerine gerilemesiyle ortaya çıkan finansman avantajını fırsata çevirmek isteyenler bir gecede satışa çıkardıkları konutların fiyatında 150 bin TL'ye varan artışlar yaptı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, suni olarak artan ev fiyatlarının 10 gün sonra ciddi bir düşüşe geçeceğini belirterek, ev almak isteyenleri beklemeleri için uyardı.

‘Daireler ellerinde kalacak’

Faiz oranlarının düşmesi ile birlikte ev fiyatlarının arttığını vurgulayan  ve bu durumdan oldukça rahatsız olduklarını dile getiren Başkan Güleroğlu “Ev fiyatlarında yüzde 10-15 arası bir artış tabii ki bekliyorduk fakat bu oran yüzde 30-40’ları buldu. Ancak fiyatları bu şekilde suni olarak artıran fırsatçıların aldanacaklarını düşünüyorum. Fiyatların yaklaşık 10 gün sonra düşeceğini hatta istedikleri fiyatların da çok altında satacaklarını öngörüyoruz. Aksi halde daireler ellerinde kalacaktır. Geçmişte de bu böyle olmuştu” dedi.

İkinci el konuta talebin oldukça fazla olduğunu da dile getiren Güleroğlu, pandemi sonrası insanların tercihlerinin değiştiğini belirterek, genelde kiralık ve satılık olarak ev sahibi olmak isteyenlerin bahçeli ve ferah dairelere yöneldiklerini yada bahçeli giriş katlarını tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

Haber: Gülçin Sezen Karaegemen Soylu

Yayınlayan: Nihal Özken
 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.