Düşen Faizler İkinci Elde Fiyatları Ortalama %6 Yükseltti

Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com, ilanda olan ikinci el gayrimenkullerde 1 Haziran’da duyurulan konut kredisi faiz oranları düşüşü sonrası İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşanan fiyat artışını analiz etti. Verilere göre artışın İstanbul’da %5,95; İzmir’de %5,86; Ankara’da %6,17 seviyesinde olduğu açıklandı.

Düşen Faizler İkinci Elde Fiyatları Ortalama %6 Yükseltti

 

Cazip konut kredisi koşulları ikinci el gayrimenkullerin fiyatını artırdı

Verileri değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde konut satış fiyatlarının Aralık 2018’den itibaren düşüşe geçtiğini, devam eden düşüş eğrisinin ancak Eylül 2019 itibarı ile tekrar yükselişe geçtiğini belirterek, “Ülkemizde pandeminin etkisinin görülmeye başlandığı Mart ayı ortalarında ülke genelinde talep edilen konut satış fiyatı artış göstermişti, fakat pazarda bu artışı karşılayacak talep olmadığı için değer artışı o kadar yüksek seviyede gerçekleşmemişti. Haziran ayı başı itibarı ile kamu bankaları tarafından sağlanan oldukça cazip konut kredisi koşulları ise ilanda olan 2. el gayrimenkullerin fiyatının artmasına sebep oldu. Yaptığımız analizlere göre bu artış oranının ortalama %6 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Bu artış oranını değerlendirirken 2018 sonunda düşmeye başlayan konut fiyatlarının zaten Eylül 2019’dan beri artma eğiliminde olduğunun da göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

1 Haziran’da duyurulan konut kredisi faiz oranları düşüşü sonrası ikinci elde yaşanan fiyat artışını değerlendiren Görkem Öğüt, artışın İstanbul’da %5,95; İzmir’de %5,86; Ankara’da %6,17 seviyesinde olduğunu belirtti.

Piyasa yüzde 6'lık ani bir değişikliği kaldıracak seviyede değil

Öğüt ; “Ev sahipleri gerek kira gelirleri, gerekse yatırım olarak diğer araçlar karşısındaki pozisyonları dikkate alındığında bu süre zarfında zarar gördüklerini düşünmekteler. Bu artış da bunun bir reaksiyonu olarak düşünülebilir fakat piyasa %6'lık ani bir değişikliği kaldıracak seviyede değil. Bunun için alım gücünün de aynı oranda iyileşmesi gerekiyor. Nitekim gelen tepkilerin de bu yönde olduğu görülüyor. Gayrimenkullerini satmak isteyenlere bu dönemi fiyat artırmak için bir fırsat olarak görmekten ziyade elden çıkarmak için bir fırsat olarak görmelerini öneririz. Kamu bankaları tarafından sunulan koşulların sektör için çok önemli bir fırsat olduğuna ve tüm paydaşlar tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Konut satış fiyatları son 2 yılda 3 büyük ilde nasıl değişti?

Endeksa’nın verilerine göre son İstanbul’da konut satış fiyatları 2 yıl öncesine göre %7,06 oranında düşüş gösterirken, Eylül 2019 ‘dan itibaren ise artışa geçti.  İstanbul’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.767 TL, ortalama konut fiyatı 433.205 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 22 yıl.

İzmir’de ortalama konut m2 3 bin 069 TL; ortalama konut fiyatı 377 bin 487 TL

İzmir’de ise konut satış fiyatları 2 yıl öncesine göre %9,61 oranında artış göstermiş durumda. İzmir’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.069 TL; ortalama konut fiyatı 377.487 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 20 yıl.


Ankara’da konut fiyatları yüzde 3,71 arttı

Ankara’da konut fiyatları 2 yıl öncesine göre %3,71 artış gösterdi. Ankara’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 1.875 TL, ortalama konut fiyatı 247.500 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 16 yıl.