Dünyanın En Büyük Labirenti: Labirinto Della Masone

İtalya'nın Parma eyaletinde küçük bir kasaba olan Fontanellato'da bulunan Labirinto Della Masone, dünyanın en büyük labirenti. Yayıncı, tasarımcı, sanat koleksiyoncusu ve bibliyofil olan Franco Maria Ricci tarafından yaratılan bu ilgi çekici bahçe, 1977'de Ricci'nin labirent sembolünden her zaman büyülenmiş olan Arjantinli yazar Jorge Luis Borges'e verdiği sözden gelmektedir.

Dünyanın En Büyük Labirenti: Labirinto Della Masone

Labirinto Della Mason, yaklaşık sekiz hektarlık bir alan ve üç kilometre uzunluğunda bir yol içeren bir komplekstir. Var olan en büyük labirent, tamamen 30 santimetre ve 15 metre yüksekliğinde ve birçok türe ait bambu bitkilerinden (toplamda yaklaşık 200 bin civarında) yapılmıştır. Başından sonuna kadar kendini kaybetmek, hayal kurmak ve yansıtmak için bir labirent.

“Milano'daki evimin arkasında, yüksek duvarlarla çevrili küçük bir bahçem var” diyor Franco Maria Ricci bambu seçimini açıklarken. “İlk başta ne yapacağımı bilmiyordum; ama bir gün nazik ve bilgili bir japon bahçıvan orada küçük bir bambu ormanı dikmemi önerdi. İhtiyacım olan küçük bambuyu satın almak için gittim ve Bambouseraie D'anduze'yi keşfettim. Bu yaklaşık 200 farklı bambu türüne sahip bir fidanlıktır ve Avrupa'nın en büyük plantasyonudur.

Bambu, Milano'daki küçük bahçemde hızlıca büyüyordu” diye devam ediyor Ricci. “Hızlı bir şekilde bitkinin büyüsüne kapıldım. Bambouseraie'ye geri döndüm ama bu sefer çok daha fazla aldım: Fontanellato'daki kır evimi çevreleyen araziye bir bambu bahçesi dikmeye karar vermiştim. O zamana kadar, bambu ve labirent arasında hiçbir bağlantı yoktu; ama bir gün ilham geldi. Bu labirent için mükemmel malzeme sağlayacak bir bitkiydi.”

Labirinto Della Masone, tüm projenin mimarisinden başlayarak birçok şekli bakımından orijinal bir yerdir. Üç klasik labirent şekli vardır: Yedi Spiralli Giritli, Roma Labirenti, Hıristiyan Labirenti.
Çevre, yıldız şeklindedir, ilk kez Filarete’nin mimarlık konusundaki incelemesinde ortaya çıkan ve daha sonra Sabbioneta'daki Vespasiano Gonzaga ve Friuli'deki Palma Nova'daki Venedik Cumhuriyeti tarafından benimsenen bir formdur. Labirent içerisinde labirentler ve inanç arasındaki eski bağı anmak için yapılmış piramit şeklinde bir şapel bulunmaktadır.

PİYASALAR