Değerli Arsanın Akıbeti Belli Oldu!

Atatürk Havalimanı’na komşu polis okulu arsası için son karar verildi. Arsa sahibi Emlak Konut GYO bu alanda 180 konut ve 60 villalık bir proje hayata geçirecek. İnşaat tamamlandığında projenin değeri yaklaşık 1.5 milyar lira olacak...

Değerli Arsanın Akıbeti Belli Oldu!

İstanbul’un en değerli lokasyonlarından birinde yer alan ‘Şükrü Balcı Polis Eğitim Merkezi’ arazisinin akıbeti belli oldu. Atatürk Havalimanı’na komşu, Bakırköy ilçesi Yeşilköy Mahallesi’ndeki arsa 2 defa gelir paylaşım modeliyle mülk sahibi Emlak Konut GYO tarafından ihaleye çıkmış, her iki ihale de istenen değeri bulmadığı gerekçesiyle iptal edilmişti. Bir dönem inşaat firmalarının kıyasıya yarıştığı alan için son sözü arsa sahibi Emlak Konut GYO söyledi.

182 KONUT 60 VİLLA ve 12 TİCARİ ÜNİTE

Emlak Konut bu alanda özel sektörle işbirliği yapmayacak, kendi projesini geliştirecek. Şirketin internet sitesinde ‘Emlak Konut Florya Evleri’ projesi hakkıda şu bilgilere yer veriliyor: Bakırköy Florya’da konut, villa ve ticari ünite olarak hayata geçirilecek olan Emlak Konut Florya Evleri’nde 182 adet konut, 60 adet villa ve 12 adet ticari ünite sizleri bekliyor. Projede çocuk oyun alanları, bisiklet yolları, kapalı spor tesisi ve sosyal alanların yer aldığı 1 adet Sosyal Tesis yer almaktadır.

YÜKSEKLİK SINIRI

Emlak Konut GYO’nun bu arsa için yaptırdığı değerleme raporu ocak ayında Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda paylaşıldı. Rapora göre proje tamamlandığında değeri 1 milyar 456 milyon lirayı bulacak. Bölgedeki diğer arsa ve projelerle kıyaslamalara da yer verilen rapora göre projede dükkanlarda metrekare fiyatı ortalama 25 bin lira, konutlarda 18 bin lira olacak. İptal edilen ihale ilanlarında yer alan bilgilere göre de arazinin 46 bin metrekaresi ticaret ve konut, 7 bin metrekaresi özel eğitim tesisi alanı, 15 bin metrekaresi park olarak ayrıldı. 68 bin metrekarelik arsaya 53 bin metrekare inşaat yapılacak. Yükseklik sınırı kota bağlı olarak 3 ve 4 kat olarak kademelendirilecek.

1978 yılından beri polis eğitim merkezi olarak kullanılan arazi, mart 2015’te Maliye Hazinesi mülkiyetinden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) mülkiyetine geçmiş, mayıs 2017’de ise TOKİ ile imzalanan protokolle Emlak Konut GYO’ya satılmıştı.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.