Covid-19’un Emlak Trendleri Üzerindeki Etkisi

Bright MLS Aylık Ulusal Ev Sahipliği Anketi’ne göre Orta Atlantik bölgesinde home office kullanımına uygun konut ve müstakil konut talepleri artış göstermektedir.

Covid-19’un Emlak Trendleri Üzerindeki Etkisi

Orta Atlantik'te Delaware, Maryland, New Jersey, Pennsylvania, Virginia, Washington, DC ve Batı Virginia'daki 95.000 gayrimenkul profesyonelini temsil eden lider çoklu listeleme hizmeti (MLS) olan Bright MLS, kısa süre önce Gayrimenkul endüstrisinin COVID-19 sonucunda yaşadığı trendleri ve değişimleri detaylandıran 20-28 Mayıs tarihlerinde gayrimenkul profesyonelleriyle online olarak yapılan anketlerinin sonucunu açıkladı.

Anketten yapılan dört temel çıkarım şu şekildedir:

1. Daha fazla alan talebi var.

Profesyoneller, bir ev ararken alıcıların en çok hangi ev özellikleri ile ilgilendikleri sorulduğunda, pandemi başladığından beri daha fazla alan arzusu arttığını belirtti. Bu özellikler şunları içerir:

Özel bir home-office alanı (%31)
Daha büyük bir avlu (%26)
Daha sakin bir mahalle (%21)

Ayrıca, yanıtlayan her 10 profesyonelden 7'si alıcıların müstakil ev satın almakla ilgilendiklerini doğruladı.

2. Ev satın almak için sanal teknolojiye güven önemli ölçüde arttı.

Katılımcıların yarısından fazlası, bir ev satın alırken müşterilerinin yeni teknolojileri keşfetmeye daha istekli olduklarını belirtti ve dört gayrimenkul uzmanından neredeyse biri, müşterilerinin eve adım atmadan sözleşme imzalamakta rahat olacağını belirtti. Bu, sanal turlar gibi yeni teknolojiyi kullanarak alıcıların ne kadar rahat olduklarını gösteriyor.

3. Sanal emlak yazılımı on temsilciden yedisi sanal turların değerli olduğunu gördüğü için ortaya çıktı.

Ankete katılan tüm gayrimenkul profesyonellerinin yarısından fazlası, pandeminin başlamasından bu yana becerilerinin büyüdüğünü paylaştı. Her on temsilciden yedisi sanal turları değerli buldu, üçte ikisi COVID-19 pandemisinden sonra bile sanal turları kullanmaya devam edeceklerini belirtti. Katılımcılar aşağıdaki araçları kullanmaya devam edeceklerini belittiler:

Çevrimiçi belge imzalama hizmeti (% 95)
Sanal turlar (% 64)
Video konferans görüşmeleri (% 62)
Sanal gösteriler (% 52)

4. Aksayan bahar satış sezonu konut satışı için güçlü bir yaz ve sonbahar anlamına gelebilir.

Ankette, gayrimenkul profesyonellerinin %77'si müşterilerinin COVID-19 ile ilgili kısıtlamalar kaldırılana kadar evlerini satışa sunmak için beklediğini belirtti. Philadelphia’da kısıtlamaların kalkmasının ilk 3 gününde yaklaşık 1.900 evin piyasaya sürülmesi de bunu kanıtladı.
Sonuç olarak, Bright MLS güçlü bir piyasa toparlanması bekliyor. Bahar pazarının geleneksel olarak en güçlü mevsim olduğu yerlerde, konut piyasasının gelişmesini bekleyebiliriz.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.