Counterspace Mimarları, Serpentine Galerisi’nin En Genç Tasarımcıları Olacak

Kensington Bahçeleri'nde deneysel geçici bir yapı oluşturulması, yılın en prestijli mimari etkinliklerinden biridir. Mimarlar yirmi yıldır tartışmalara ve selfie'lere yer olan pop-up alanlar yaratıyorlar.

Counterspace Mimarları, Serpentine Galerisi’nin En Genç Tasarımcıları Olacak

Serpentine Galerileri, bu yılki mimarların Sumayya Vally, Sarah de Villiers ve Amina Kaskar liderliğindeki Güney Afrika stüdyosu Counterspace olacağını açıkladı. Her biri bu yıl 30 yaşına girecek ve bu da onları, etkinliklerin 20 yıllık tarihindeki en genç tasarımcıları yapacak.

Counterspace’e göre, Pavilion, Londra'da dışından insanların, özellikle göçmen ve diğer çevre topluluklarının toplandığı yerlere dayanıyor ve ilham alıyor.

 

Counterspace’in pavilionu, % 90 geri dönüştürülmüş inşaat ve yıkım atıklarından ateşlenmeden üretilen, dünyanın en büyük tedarikçisi Amorim'in mantarını ve K-Briq'ları içerir ve bu da normal tuğlaların karbon emisyonlarının onda birine neden olur.

Pavilion, aynı zamanda popüler bir ziyaret için ücretsiz turistik cazibe merkezi olmasının yanı sıra her yıl canlı etkinlik, performans, münazara ve tartışma programlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu yıl Back to Earth adlı geniş kapsamlı bir Serpantine projesine bağlanacaklar. Projenin sanatçısı iklim değişikliğine dikkat çekecek.

Pavilion programı şu soruları araştıracaktır: Mimarlık refahı nasıl teşvik edebilir? Bir yapı çevre ile birlikte gelişebilir ve değişebilir mi? Mimarlık, hepimizin bağlantılı olduğu, sıralanmadığı bir alanı nasıl yaratabilir?

Açılışı da her yıl yılın en seçkin yaz partilerinden biriyle kutlanıyor ve galeri için para topluyor. Bir ünlüyseniz ama davetli listesinde değilseniz, menajerinizle bir konuşma yapmanızın zamanı gelmiş olabilir.

1994 yılında parti, Prenses Diana'nın "intikam elbisesini" giydiği yerdi ve aynı bomba gecesinde Prens Charles, ITV'ye Camilla Parker Bowles ile ilişkisi hakkında konuşmuştu.

 

Pavilion genellikle yıldız mimarların İngiltere'de ilk yapılarını inşa etmeleri için bir platform olmuştur. Bu mimarlardan biri de, 2000 yılında ilk pavilionu inşa eden Zaha Hadid'i içeriyor.

Son yıllarda, 2018 yılında ziyaretçilerin sanat adına sığ suda kürek çekebilecekleri bir alan yaratan Frida Escobedo gibi ortaya çıkan yetenekler için bir vitrin haline geldi. 2016 yılında büyük bir fiberglas kutu yığını olan Bjarke Ingels'in pavilionu, dünyanın en çok ziyaret edilen mimari sergisi oldu. Serpentine sanat direktörü Hans Ulrich Obrist, galerinin 50. yılında ve pavilionların 20. yılında Counterspace ile çalışmaktan heyecan duyduklarını söyledi..

Farklı topluluklarla çalışma fikri bizim için çok önemli ve Counterspace’in önerisi bunu dikkate değer bir şekilde yapıyor” dedi ve şöyle devam etti: “Uygulamalarının sosyal boyutu ile tamamen ikna olduk. Afrika perspektifi, uluslararası bir perspektif getiriyorlar, ancak tam burada Londra'daki yerler ve topluluklarla çalışıyorlar ve köşk tasarımları bu çalışmadan ilham alıyor.”

 

• 2020 Serpentine Pavilionu 11 Haziran-11 Ekim tarihleri arasında açık olacak.

PİYASALAR