AKBANK Yatırımcı Buluşmaları; Dünyada ve Türkiye’de Gayrimenkul Sektörü

AKBANK'ın Winvestors Yatırımcı Buluşmaları kapsamında gerçekleşen etkinlikte ''Dünyada ve Türkiye'de Gayrimenkul Sektörü'' konusunu PwC Türkiye Ortağı/ Gayrimenkul Sektörü Lideri Ersun Bayraktaroğlu ile Akbank Yatırım Hizmetleri ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alp Keler değerlendirdi. Tüm detaylar sadece www.insaatnoktasi.com haberimizde…

AKBANK Yatırımcı Buluşmaları; Dünyada ve Türkiye’de Gayrimenkul Sektörü

''Dünyada ve Türkiye'de Gayrimenkul Sektörü'' konusunda gerçekleşen toplantıda Bayraktaroğlu ‘’ Gelecekte Gayrimenkul Sektöründe Bizleri Neler Bekliyor? ‘’ konusunda kapsamlı bir sunum paylaştı. Sektörün lideri olarak bilinen Bayraktaroğlu önemli noktalara değinirken birçok firma ve yatırımcıya yol gösterecek önemli bilgiler verdi.
‘’Önümüzdeki 10 yıllık dönemde G7 ve E7 arasında uzun dönemli ekonomik dengesizliğin eşitlendiğini ve sonrasında da gelişen pazarların dünya ekonomisine hükmedecek genişlemesinin devam ettiğini göreceğiz.’’ Şeklinde konuştu.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE HEDEFLENEN GETİRİLERE ULAŞMAK İÇİN

2030 YILINA KADAR KENTLİ NÜFUSU ARTACAK

2030 yılına kadar halihazırdaki %50 kentli nüfusunun (7.1 milyarlık dünya nüfusunun 3.5 milyarı) %60'lara ulaştığına (8.3 milyar olarak tahmin edilen nüfusun 4.9 milyarı) şahit olacağız.

DEĞİŞEN NESİLLERİN DEĞİŞEN İHTİYAÇLARI

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebi ile hayatımızda birçok şey değişti. İnsanların ihtiyaçları da bu doğrultuda farklılıklar gösterdi. Dijital dünya ve ihtiyaçlarımızı şekillendirmede çok büyük etki sağlayan pandemi süreci birçok sektörü etkilerken yaşanan gelişmelerde sektörlerin bazı değişiklikler yapması gerektiğini göz önüne serdi. ‘’Gayrimenkul sektöründe değişen nesillerin değişen ihtiyaçları olacak’’ şeklinde ifadelere yer veren Bayraktaroğlu, konu ile ilgili örneklendirmede bulundu.

YEŞİL BİNA VE AKILLI BİNA SİSTEMLERİ İHTİYAÇ OLACAK

Değişen nesillerin değişen ihtiyaçları konusunda;
Yeşil bina ve akıllı binaların artık moda veya akım olmaktan çıkıp zorunlu bir ihtiyaç haline geleceği şeklinde ifadeler kullandı. Yakın gelecekte lojistik ihtiyacının artacağına da dikkatle vurgu yaptı.

ULAŞIM VE ALTYAPI İHTİYAÇLARI DEVAM EDECEK

Yine değişen dünya ile birlikte değişen yaşam şekillerinden doğacak gelişmelerle birlikte ulaşım ve altyapı ihtiyaçlarının devam edeceğini bu konudaki gelişmelerinde her geçen gün artacağını ifade etti.

GAYRİMENKUL YATIRIMI GRAFİKLERİNİ AÇIKLADI

Londra en fazla alım satım işlem yapılan yer iken Berlin en fazla yatırım yapılmak istenen yer olarak görülüyor. İstanbul bu bağlamda dalgalı bir dönem yaşasa bile 2008 yılından 2013 yılına kadar yükselişte olduğunu görürken 2019 yılına kadar yaşadığı düşüşü 2020 yılında çok hızlı toparladığını görüyoruz.

Haber / Ayşe Nur Ustaoğlu
 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.