2021 emlak vergisi ne zaman ödenecek?

Taşınmaz mala sahip vatandaşlar 2021 yılının gelmesiyle emlak vergisi ödemelerinin hangi tarihler arasında ve nasıl ödemesi gerektiğini merak ediyor. Detaylar haberimizde…

2021 emlak vergisi ne zaman ödenecek?

Yılda iki kez ödenen emlak vergisi, arsa, arazi ve binalar için alınan vergi şeklinde kabul ediliyor. Belediyeler tarafından toplanan vergi, mülk sahipleri tarafından vaktinde ödenmelidir. Aksi halde 1,6 oranında gecikme zammı uygulanır.

Emlak vergisi ödeme zamanı yıl içerisinde ikiye bölünür. 2021 yılında emlak vergisi % 4,55 olarak artmış ve ödemelere yansımıştır. Ödeme hesaplanırken belediyeler aracılık eder. Vergi ödemeleri ev, arsa, dükkan, iş yeri, bina, tarla sahibi olan kişilerin devlete verdiği bir ödemedir. 

Emlak vergisi, tek seferde ödenebileceği gibi iki taksite de bölünebilir. İlk taksitlendirme mayıs aylarında; ikinci taksitlendirme ise kasım ayında yapılıyor. Mayıs ayında olan ilk taksit ödemesini yapmayan kişi diğer ödeme döneminde vergi borcunu tamamlayabilir. İlk taksitin yatırılmamasından dolayı gecikme zammı ile ödeme yapılır.

Borcumu nasıl öğrenirim?

Emlak vergisi borç sorgulaması farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir. Sorgulama işlemi mülkün bulunduğunu belediyenin internet sayfasından kolayca yapılır. Bunun yanında E-devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın sağladığı İnternet Vergi Dairesi Hizmeti ile sorgulama yapılabilir. Borç sorgulaması yapıldıktan sonra ödeme işlemi de yine İnternet Vergi Dairesi Hizmeti aracılığı ile yapılabilir. Aynı zamanda belediyelerin internet sayfalarında da sorgulama yapıldıktan sonra ödeme işlemi tamamlanabilir.

Kimler emlak vergisi öder?

Emlak vergisi ödeyen kişiler taşınmaz mala sahiptir. Malın tabusu üzerinde yer alan kişi ya da kişiler bu vergiyi ödemekle yükümlüdür. Noterde senet ya da sözleşme imzalandığı gün kişinin vergi yükümlülüğü de başlamış sayılır. Miras yolu ile taşınmaz bir mala sahip olmuş kişilerinde ödeme yapması gerekir. Kayıt dışı gayrimenkulün önüne geçmek için gerekli senet ve sözleşmeler yapılır. Malın sahibi olan kişi vefat ettikten sonra vergi yükümlülüğünün başladığı kabul edilir. Taşınmaz mallar için birden fazla kişiye miras kalmış olabilir. Bu tarz durumlarda verginin tutarı her yıl bu kişiler arasında eşit şekilde bölünerek hesaplanır.

Kimler Emlak Vergisi’nden muaf?

Emlak vergisinde taşınmaz malın tapusuna sahip olanlar mükelleftir ve buna bağlı olarak dolaysız vergi türleri arasında yer alır. Bunun yanında birden fazla konuta sahip olmamak, aylık geliri dışında başka bir geliri bulunmamak gibi belli şartlara bağlı olarak emekliler, ev hanımları, işsizler ve engelliler emlak vergisinden muaftırlar.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

• Konutun bağlı olduğu belediyenin banka hesabına EFT işlemi yapılarak ödeme tamamlanabilir.

• htps://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-b... internet adresi üzerinden hem sorgulama hem de vergi borcu ödemenizi yapabilirsiniz.

• Konutun bağlı olduğu belediyenin resmi internet sitesindeki bilgileri takip ederek ödemeyi tamamlayabilirsiniz.

• E-devlet sistemi üzerinden İnternet Vergi Dairesi hizmeti sayesinde ödemenizi online şekilde kolayca yapabilirsiniz.

• Sahip olduğunu mülk ikamet ettiğiniz yerden farklı bir yerdeyse vergi ödemenizi PTT şubelerinden yapmanız mümkündür.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.