"2020 Yılı Ev Dekorasyonunda Minimalizm İn, Maksimalizm Out"

Yaşam alanlarının stilini ve yapısını sihirli dokunuşlarla değiştiren ‘TOUCHING’in (Mimari Dokunuş) Türkiye’deki öncüsü ve uygulayıcısı olan Yüksek Mimar Emel BALCI, 2020 ev dekorasyonunda maksimalist dekorasyon trendinin hakim olacağını söyledi. Balcı aynı zamanda, minimalist dekorasyon fikirlerini geride bırakan ve yaşam alanlarınıza renk, canlılık ve cesaret katacak olan maksimalist dekorasyonunun “TOUCHING” yöntemiyle çok kolay bir şekilde uygulanabileceğini dile getirdi.

"2020 Yılı Ev Dekorasyonunda Minimalizm İn, Maksimalizm Out"

Geniş mekanlar, cesur renkler, iddialı çizgiler ve ihtişamlı bir görünüm ile bambaşka bir yaşam alanı vaat eden maksimalist tarzın 2020 ev dekorasyon trendine damgasını vuracağını dile getiren Balcı,” Yıllardır ön planda olan sadelik, bu yıl itibariyle yerini daha kalabalık ama aynı zamanda konforlu alanlara bırakıyor. Maksimalist dekorasyon her eşyanın daha büyük ve daha görkemli olanını tercih ediyor.” Dedi. 

İç mimari planlama, proje, tasarım, uygulama ve toruching hizmeti veren Yüksek Mimar Emel BALCI, 2020 yılında yaşam alanlarımızın geçtiğimiz yıllara göre çok daha renkli ve cesur olacağını söyledi. Balcı, “Az Fazladır” mottosuyla yola çıkan minimalizm akımına karşı ortaya çıkan, “Az Sıkıcıdır” mottosuyla hareket eden maksimalist dekorasyon tarzının yeni yılda mekanların gözdesi olacağını dile getirdi. 

Duygulara hitap eden cüretkar tasarımların ön planda olacağı bir yılın bizi beklediğini ifaden Balcı şunları söyledi:

“Geçtiğimiz seneler içerisinde minimalizm ev dekorasyonundan, hayatımıza kadar pek çok şeyi etkisi altına aldı.  İnsanlar evlerindeki ve hayatlarındaki tüm fazlalıklardan kurtulma yoluna gitti. Sade, temiz, az renkli, cümbüşten uzak tasarımlar hayatımıza girdi. Ancak bu sene yeni bir akım olan Maksimalizm mekanlarımızda boş alan bırakmayacak. Maksimalist bir dekorasyon mutlaka dramatik, duygulara hitap eden ve cüretkar olmalıdır. Büyük boyutlu tablolar bu akımda duvarlarımızı süsleyecek. ”

 

Yüksek Mimar Emel Balcı: “  Touching Trendiyle Dar Bir Alan Maksimalist Tarzda Dekore Edilebilir” 

 

Maksimalizm dekorasyon trendini uygulayabilmek için ‘geniş hacimli mekanların olması gerekmez mi?’ sorusunun akıllara gelebileceğini ifade eden Emel BALCI

“Büyük avizeler, geniş kanepeler, büyük orta sehpa ve duvarlarda devasa tablolar... Tabii bu noktada bir soru işareti uyanıyor akıllarda; bütün bunlar için mekanın hacminin de büyük olması gerekmez mi? Çok doğru. Fakat alanı nasıl değerlendirdiğiniz önemli. 3 yıl önce Türkiye’ye getirdiğimiz “TOUCHİNG” trendi ile dar bir alanda büyük ve görkemli bir avize ve bir sehpayı öne çıkarabiliyoruz. Ya da geniş bir kanepe ile duvarda büyük tablolar kullanabiliyoruz. Üstelik kırım döküm olmadan ve uygun maliyetle.” Dedi.   

Yüksek Mimar Emel Balcı Hakkında: 

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünü derece ile bitirdikten sonra yüksek lisansı yine aynı üniversitede Yapı Kürsüsünde tamamladı. 3 yıl  inşaat ve mimarlık firmalarında çalıştıktan sonra kısa bir süre Amerika’da Newyork ve Boston’da Business English eğitimi aldı. Türkiye’ye dönüşü sonrası aile şirketlerinde önemli projelere imza atan Emel BALCI, 2010 yılında tek başına iş hayatına devam etme kararı alıp ML Mimarlık Dekorasyon markasını yarattı. İç mimari planlama, proje, tasarım ve uygulama hizmeti veren Emel BALCI, ML Mimarlık markasıyla 3 yıl önce trendine öncülük ettiği “TOUCHING” yani “Mimari Dokunuş” yöntemi ile büyüme ve bilinilirlik ivmesini yükselterek çalışmalarına devam etti. 

 

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinde dönemsel Öğretim Görevlisi olarak dersler de veren Yüksek Mimar Emel Balcı, Mimarlık ve İç Mimarlık öğrencileri ile deneyimlerini ve bilgilerini tasarım ve proje derslerinde paylaşmaya devam etmektedir.

 

 

“TOUCHİNG“(Mimari Dokunuş): İç mimari ve dekorasyon sektörünün yeni trendi olan “TOUCHING” yöntemi, var olan mekânı, küçük değişikliklerle, kırım döküm olmadan, nokta atışı seçimlerle ve eski kullanılan mobilya ve ürünlerden faydalanılarak yaratılan yepyeni ve enerji dolu mekânları dekore etme yöntemidir. Bu yöntemle daha fonksiyonel, fresh ve estetik alanlar yaratılarak verimlilik arttırılıyor. “TOUCHİNG” ile dekorasyonun getirdiği mali yük minimize edilirken hem zamandan kazanılıyor hem de mekanlarda inşaat ortamı olmuyor.