4.973,87 TL BIST 100 BIST 100
18,64 $ USD USD
€19,57 EUR EUR
€1,05 EUR/USD EUR/USD
10,83 TL Faiz Faiz
79,57 $ Petrol(brent) Petrol(brent)
3,80 $ Bakır(lb) Bakır(lb)
22,34 $ Gümüş(ons) Gümüş(ons)
108,64 $ Demir Cevheri (CME) Demir Cevheri (CME)
373,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
1.061,54 TL Altın(gr) Altın(gr)

Demir cevheri yeniden 100 doların altında!

Demir cevheri, dünyanın en büyük şirketi BHP Group'un küresel büyümede yavaşlama yaşanabileceğine dair uyarılarıyla tekrar 100 doların altına geriledi.

Demir cevheri yeniden 100 doların altında!

Demir cevheri, Çin’in mortgage ödeme boykotuyla mücadelesi, artan Kovid-19 vakaları ve dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP Group’un küresel büyümeyle ilgili iki yeni uyarı yapması sonrası tekrar 100 doların altına geriledi. Birçok baz metal de değer kaybetti.

Çelik yapımında kullanılan demir cevherinin vadelileri geçtiğimiz hafta 7 ayın ardından kritik eşik olan 100 doların altına gerilemesinden bu yana bu seviyede bocalıyordu.

Pekin yönetimi bir yandan gayrimenkul sektöründeki riskleri hafifletmek için önlemler alırken diğer yandan artan Kovid-19 vakaları ile mücadele ediyor.

Dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP Group geçtiğimiz hafta Rio Tinto Group’un uyarılarını tekrarlayarak Ukrayna’da yaşanan savaş, Avrupa’daki enerji krizi ve küresel çapta parasal sıkılaşma gibi nedenlerle küresel çapta bir yavaşlama yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu. Şirket CEO’su Mike Henry Çin’in önümüzdeki sene büyüme konusunda pozitif bir katkıda bulunacağını belirtti.

Çin’de yeni Kovid-19 vakaları neredeyse 700’e ulaşırken, virüsün daha bulaşıcı versiyonları büyük şehirlerde yayılmaya devam ederek ülkenin hastalığa karşı sert tutumunu test etmeyi sürdürüyor. Çin’de Pazartesi günü 699 vaka kaydedilerek 22 Mayıs’tan bu yana en yüksek vaka sayısına ulaştı.

Gayrimenkul sektöründe ise otoritelerin ev sahiplerinin ödemelerini herhangi bir cezaya maruz kalmadan geçici olarak askıya almalarına izin vereceği belirtiliyor.

Bununla birlikte mali otoriteler bankalara projelerini bitirmeleri için kredi desteği verme çağrısında bulundu. Önlemlerle birlikte bakı Pazartesi günü yükselirken Salı günü bakırla birlikte çinko, kurşun ve kalay da değer kaybetti.

“Marj aralığı için yardımcı olsa da, gayrimenkul piyasası zor durumdayken Çin’in son altyapı destek paketi açıklamalarının ibrenin yönünü değiştirmek için yeterli olduğunu düşünmüyoruz” diyen Amy Sergeant liderliğindeki Morgan Stanley Analistleri, “Bakır fiyat öngörülerimiz bir süredir aşağı yönlü olsa da şimdiye dek yeterince düştü” değerlendirmesinde bulundu.

Gayrimenkul sektöründe uzayan bir kriz çelik ve demir cevheri için en büyük risk olarak değerlendiriliyor. Çelik talebinin zayıf olduğuna işaret eden emarelerden biri yüksek fırın oranlarının hükümetin destek paketi açıklamasına rağmen son dört ayın en düşük seviyesine gerilemesi oldu. Geçtiğimiz aylarda demir cevherinden bakıra kadar metallerin bir kısmı dünyanın en büyük tüketicisinde talep rakamlarının yarattığı endişelerle düşüş yaşamıştı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Koza Altın'ının Kompleks Cevher Madeni Açık Ocak İşletmesi Projesi ile ilgili ÇED süreci başladı

7 Aralık 2022 Çarşamba

Çin'in Kasım ayı demir cevheri ithalatı %4 arttı

7 Aralık 2022 Çarşamba

Bingöl'de ki demir cevheri rezervi için ilk aşamada 550 milyon dolarlık yatırım

5 Aralık 2022 Pazartesi

Atlas Iron, McPhee Creek madenini 2023'ün ortalarında faaliyete geçirecek

4 Aralık 2022 Pazar

Çin'in demir cevheri fiyatları düştü

1 Aralık 2022 Perşembe
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun