US Steel, Başka Bir Şirketten Hisse Satın Aldı

US Steel, Big River Steel'deki İlk Yatırım dilimini tamamladı. Stratejik avantajların yanı sıra, anlaşmanın şirkete önemli finansal faydalar sağlaması olasıdır.

US Steel, Başka Bir Şirketten Hisse Satın Aldı

US Steel, Big River Steel'deki İlk Yatırım dilimini tamamladı

Stratejik avantajların yanı sıra, anlaşmanın şirkete önemli finansal faydalar sağlaması olasıdır.

Pittsburgh merkezli United States Corporation (Us Steel), Big River Steel'deki % 49,9 hissesini satın aldığını açıkladı. Şirket, şirkete tam mülkiyet edinme yolunda atılan ilk adım olarak kabul edildi. Anlaşma, şirkete kalan % 50,1'lik hisseyi, üzerinde anlaşmaya varılan bir fiyat formülüne göre dört yıllık bir süre içinde alma seçeneği sunuyor.

Azınlık hisselerinin iktisabı yaklaşık 700 milyon dolar, bu da 2.325 milyar dolarlık bir işletme değeri anlamına geliyor. 1 Ekim 2019'da açıklanan işlem, paydaşlarından olumlu yanıt aldı. Devralımın finansal sonuçları şirketin 2019 yılının ilk çeyreği sonuçlarına yansıtılacaktır.

ABD Çelik Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı David B. Burritt, stratejik yatırımın tamamlanmasının, şirketi farklılaştırılmış, dünya rekabeti yaratan bir şirket olmaya bir adım daha yaklaştırdığını belirtti. Şirket, Kuzey Amerika'daki en yeni ve en gelişmiş yassı haddeleme tesisine yapılan yatırımın Us Steel'in geleceğine yapılan bir yatırım olduğunu belirtti. US Steel şimdi, stratejisinin bir sonraki aşamasını Big River'daki yeni ortaklarla işbirliği içinde uygulamaya odaklanacak.

Stratejik avantajların yanı sıra, anlaşmanın şirkete önemli finansal faydalar sağlaması olasıdır. 2022 yılına kadar yaklaşık 1 milyar dolar sermaye ve operasyonel nakit iyileştirmesi getireceği öngörülüyor.
 

PİYASALAR