Türkiye'nin Ekonomik Güveni Toparlanmaya Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre tüketici, imalat, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde güven arttı.

Türkiye'nin Ekonomik Güveni Toparlanmaya Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre tüketici, imalat, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde güven arttı. Mayıs ayında koronavirüs salgınından toparlanma belirtileri gösterdikten sonra, Türkiye'nin ekonomik güven endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre % 19,1 oranında artarak 73,5 seviyesine yükselmiştir.

Türkiye'nin inşaat güven endeksi, Haziran ayında % 33,1 artarak Mayıs'taki 58,5'ten 78,0'a yükseldi.  

Tüketici güven endeksi % 5,2 artışla 62,6'ya, imalat sektörü % 22,2 artışla 89,8'e, hizmetler % 8,5 artışla 55,5'e ve perakende ticaret % 9,3 artışla 86,4'e yükseldi.

100'ün üzerindeki bir ekonomik güven endeksi, genel ekonomik durum için iyimser bir görünümü belirtirken, 100'ün altında bir kötümser görünümdür.

Türkiye çelik sektörü 2020'ye çok iyi bir başlangıç yaptı. İlk çeyrekte yerel çelik tüketimi yıllık % 42,3 artarken, üretim % 9,6 arttı.

Ancak, salgın Nisan ayında ekonomiyi vurdu ve o ayın tüketimini %44 düşürürken, üretim %26.3 düştü. Türk üreticilerin kapasite kullanım oranları Nisan ayında % 54'e düştü ve tüm güven endeksleri azaldı.

Mayıs ayında koronavirüs önlemlerinin hafifletilmesinin ve Türk hükümetinin enflasyonun altında faiz oranları olan kredilerin açıklanmasının ardından tüketim ve ekonomik güven arttı. Bunlar Haziran ayında artmaya devam etti.

Türkiye çelik tüketimi, üretimi ve sektörel güven endekslerinin, korkulan ikinci bir dalga Türkiye ekonomisine çarpmadığı sürece daha da iyileşmesi beklenmektedir.

 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.