Türk Çelik Fabrikaları Hurda Alımlarını Artırdı

Türk çelik üreticileri tarafından Haziran ayında yapılacak sevkiyatlar için derin deniz dökme demir hurdası kargo alımı önceki aylara göre belirgin bir artış kaydetti.

Türk Çelik Fabrikaları Hurda Alımlarını Artırdı

Türk çelik üreticileri tarafından Haziran ayında yapılacak sevkiyatlar için derin deniz dökme demir hurdası kargo alımı önceki aylara göre belirgin bir artış kaydetti. Artan hurda iştahı, birçok ülke tarafından pandemiyle ilgili kısıtlamaların kaldırılmasının ardından çelik talebindeki artışı yansıtmaktadır.

Haziran ayı sevkiyatı için şimdiye kadar toplam 22 derin deniz yükü satın alındı. Satın alma hacimleri 630.000 ton civarındaydı. Nisan ve Mayıs sevkiyatları için satın alınan 16 ve 15 ile eşleştirildiğinde deniz kargolarının sayısı önemli ölçüde yüksektir. Satış hacmi Nisan ayında 489.000 ton, bu yıl Mayıs ayında 472.000 ton olarak gerçekleşti. 22 Haziran sevkiyat alımlarından dokuzu Avrupa tarafından yapıldı. Ayrıca ABD sevkiyatlardan dördünü gerçekleştirdi.

Öte yandan, yerel inşaat demiri satışları bu yılın Mayıs ayının ikinci haftasında en yüksek seviyeye ulaştı. İzmir'deki bir fabrika, dört günlük bir sürede 750.000 ton satış kaydetti. İnşaat demiri satışlarının hacmi Mart veya Nisan aylarında bu seviyelere ulaşmamıştı.

İhracat satışları da önemli artış kaydetti. Türk üreticiler bu yıl Mayıs ayı ortasına kadar Güneydoğu Asya bölgesine yaklaşık 150.000 ton sattı. ABD de dahil olmak üzere birçok denizaşırı pazardan talep arttı. Nisan ve Mayıs aylarında toplam satışlar 150.000 ton olarak gerçekleşti.
 

PİYASALAR