Trump’ın Tarifeleri Amerika Çeliğini Kurtaramadı

Başkan Donald Trump'ın 1 Mart 2018'de ABD'ye çelik ithalatı için% 25 ve alüminyum için% 10'luk bir tarife uygulayacağını açıklamasından neredeyse iki yıl geçti. “Ülkemizin, şirketlerimizin ve çalışanlarımızın artık bundan yararlanmasına izin vermemeliyiz,” diye tweet attı.

Trump’ın Tarifeleri Amerika Çeliğini Kurtaramadı

Başlarda işler ülke için gayet iyi gitti. ABD çelik ve alüminyum endüstrilerindeki şirketler ve çalışanlar içinse çok iyi değildi. ABD Steel Corp.’un hisse fiyatı, tarifelerin açıklandığı gün neredeyse yedi yıl içinde en yüksek seviyede kapandı. O zamandan beri % 80 geriledi.

Her çelik ve alüminyum üreticisinin hisse senedi grafiği bu noktayı mükemmel bir şekilde ortaya koymaz. ABD'nin en büyük çelik üreticisi, mini fabrika operatörü Nucor Corp, hisse senedi fiyat zirvesini Mart ayında değil, Ocak 2018'de gördü ve o zamandan bu yana sadece % 31 düştü. ABD'nin en büyük alüminyum üreticisi Alcoa Corp., hisse senedi Nisan 2018'de zirve yaptı ve o zamandan beri % 74 düştü. Bununla birlikte, genel olarak yükselen bir borsada hala keskin düşüşler var ve 2018'in başından veya ortasından bu yana benzer bir şey yaşamamış, halka açık tek bir ABD çelik veya alüminyum üreticisi bulunamadı.

İşçilere gelince, birincil metal üreticileri 2018'in geri kalanı için işlerinde tutunmaya devam ettiler. Ancak geçen Nisan ayında işten çıkarılmalar başladı ve şimdi tarifelerin açıklandığından itibaren daha az sayıda insan istihdam ediliyor.

Tarifeler, ithal yarı mamul levhalara dayanan bazı ABD çelik üreticilerine doğrudan zarar verdi. Bununla birlikte, çoğunlukla, endüstrinin sıkıntıları metal tarifelerinin değil, küresel bir endüstriyel çöküşün ürünü gibi görünüyor. Dünyanın en büyük çelik üreticisi Lüksemburg merkezli ArcelorMittal SA da 2018'in ortasından bu yana büyük (% 45) hisse senedi fiyat düşüşü yaşadı.

PİYASALAR