TOSYALI slab döküm kalitesini genişletmek için ikinci Quantum EAO siparişini verdi

2022'nin sonlarında devreye alınması beklenen tesis için Tosyalı Demir Çelik Sanayi A.Ş., üretim kapasitesini artırmak için ek olarak yılda iki milyon mt sıvı çelik kapasiteli ikinci bir EAF Quantum elektrik ark fırını sipariş verdi.

 TOSYALI slab döküm kalitesini genişletmek için ikinci Quantum EAO siparişini verdi

Tosyalı Holding, mevcut alt tesisler için slab gibi yarı mamul üretim kapasitesini artırmak amacıyla Hatay İli İskenderun'da yeni bir sıfırdan tesis kurmaya karar verdi.

2022'nin sonlarında devreye alınması beklenen bu tesis için Tosyalı Demir Çelik Sanayi A.Ş., Primetals Technologies'e, üretim kapasitesini artırmak için ek olarak yılda iki milyon mt sıvı çelik kapasiteli ikinci bir EAF Quantum elektrik ark fırını sipariş verdi.

Yeni EAF Quantum - iki halatlı slab döküm ünitesi - 2020'de sipariş edilenin yanı sıra - farklı bileşim ve kalitede HBI, pik demir gibi metalik hurda ve işlenmemiş malzemeleri işlemek için tasarlanmıştır. 

Elektrik ark ocağının elektrik enerjisi gereksinimi, esas olarak hurda ön ısıtma sistemi sayesinde son derece düşüktür, ancak aynı zamanda EAF Quantum teknolojisinin FAST Tapping sistemi, sürekli köpüren cüruf ve sürekli daldırılmış elektrik arkı (Düz banyo operasyon)ile hem işletim maliyetlerini hem de CO2 emisyonlarını azaltır.

EAF Quantum, mümkün olan en düşük kapanma sürelerine ulaşacak oldukça verimli bir fırındır. İkiz vakumlu gaz giderme tesisi, Tosyalı Demir Çelik'in üretim portföyüne daha fazla arıtma ve çelik kalitesi sağlıyor. Oksijen üfleme imkanı ile Tosyalı Demir Çelik fabrikası, ULC kalitelerinden başlayarak yüksek karbon kalitelerine, peritektik kalitelere, API kalitelerine, çift faz kalitelerine ve ayrıca yüksek mukavemetli düşük alaşımlı çelik kalitelerine kadar çelik kaliteleri üretmeye hazır olacaktır. İki halatlı sürekli slab döküm ünitesi, yılda 3,4 milyon ton slab kapasitesi sağlayacak ve çok çeşitli çelik kalitelerini işleyebilecek.

EAF Quantum by Primetals Technologies ile en modern şaft fırını teknolojisi

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.