Thyssenkrupp 3.000 Kişiyi İşten Çıkaracak

Alman asansör üreticisi Thyssenkrupp, Almanya'nın önde gelen metal işçileri sendikası IG Metall ile yapılan çelik anlaşmasının bir parçası olarak 2026'ya kadar 3.000'e kadar iş keseceğini söyledi.

Thyssenkrupp 3.000 Kişiyi İşten Çıkaracak

Alman asansör üreticisi Thyssenkrupp, Almanya'nın önde gelen metal işçileri sendikası IG Metall ile yapılan çelik anlaşmasının bir parçası olarak 2026'ya kadar 3.000'e kadar iş keseceğini söyledi.

Thyssenkrupp ve IG Metall ilk olarak pandemi ile başa çıkmak için derhal bir "Corona kriz paketi", ikinci olarak da toplu bir anlaşma yapılması konusunda anlaştılar.Uygulama, çıkarların mutabakatı ve sosyal plan için gerekli şirket düzenlemeleri de kabul edildi.

Bu nedenle, 20-30 çelik stratejisinin uygulanması için çerçeve koşullar mevcuttur. Anlaşma, Thyssenkrupp'un tüm Alman çelik konumları için geçerlidir. Toplu sözleşme 1 Nisan 2020'de yürürlüğe girecek ve 31 Mart 2026'ya kadar 6 yıl sürecek.

Toplam yaklaşık 3.000 işten yaklaşık 1.000'i yönetimde kesilecektir. Ağır levha segmentinde sekiz iş etkilenir. Buna ek olarak, üretim ağının optimizasyonu ile 2022'den başlayarak yaklaşık 1.200 iş kesilecektir.

İş kesintileri kesin olarak kabul edilmiş ve sosyal olarak sorumlu bir şekilde gerçekleştirilecektir. Thyssenkrupp bildirisine göre, iş güvenliği 31 Mart 2026 tarihine kadar geçerlidir.

Thyssenkrupp AG'nin İnsan Kaynakları Yönetim Kurulu Üyesi Ve Çalışma Direktörü Oliver Burkhard konuyla ilgili şunları söyledi: “Yeniden yapılanma şirketler ve çalışanlar başta olmak üzere hepimize meydan okuyor. Ancak bu tür kapsamlı değişiklikler çalışanlara karşı çıkarak değil sadece çalışanlarla mümkündür. Birlikte bunu ekonomik zorunluluk ve sosyal sorumluluk arasında iyi bir denge ile çelikte bir kez daha kanıtlıyoruz.”

Thyssenkrupp ve IG Metall de anında bir Corona kriz paketi üzerinde anlaştılar. Bu amaçla, salgının süresi boyunca durumun aylık olarak izlenmesiyle anlaşmanın uygulanmasına karar verildi.

Burkhard konuyla ilgili sözlerini şöyle noktaladı: "Önümüzdeki haftalarda birçok yerde kısa süreli çalışmaya başlamamız gerekecek. Bu başlangıçta üretimle ilgili alanları değil, aynı zamanda yönetimi de etkileyecek. Hangi önlemlerin ne zaman anlamlı olduğunu görmek için hepsine yakından bakıyoruz. İşimiz bittiğinde bile, herkesi istihdamda tutmaya çalışıyoruz, böylece krizden sonra tekrar yolumuza devam edebiliriz. ”

 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.