Tess Vadisine Karşı Tayland Hükümeti

Tees Vadisi belediye başkanı Tayland hükümeti ile eski Redcar çelik fabrikalarının geleceği konusunda karşı karşıya geldiği için savaş Salı günü İngiltere'nin kuzey doğusunda başlayacak.

Tess Vadisine Karşı Tayland Hükümeti

Endüstriyel Tees Vadisi'nin  Belediye Başkanı Ben Houchen, üç Tayland bankasını (bunlardan biri de Tayland devletine ait), 1.820 hektarlık Redcar sitesinde önemli bir bölge olan 352 hektarlık bir arsayı satmaya zorlamak istiyor.
Tesisin Tayland merkezli sahipleri Sahaviriya Steel Industries (SSI UK) Ekim 2015'te iflas ederek Teesside’ın 170 yıllık çelik ve demircilik tarihini sona erdirdiğinde 2.500'den fazla iş kaybedildi. Houchen, siteyi dekontamine etmek ve yeniden üretmek için düşük CO2 üretim merkezine dönüştürerek önümüzdeki 20 yıl içinde 20.000 istihdam yaratmak istiyor.
Site, Kuzey Denizi kıyısında, ne kadar değerli olduğu konusunda kavgaların ortasında dört yıldan fazla bir süre paslanmaya devam etti. Bağımsız bir değerleme, tartışmalı 352 hektarın 20 milyon sterlinin biraz altında olduğunu tahmin etti, ancak Houchen'e göre, tasfiye başlamadan bir yıl önce 800 milyon sterlin ödünç veren bankalar, “On milyonlarca lira daha fazla.” olduğunu iddia ediyor.
Şu anda İngiltere vergi mükelleflerinin Houchen’un hesaplamasına göre, güvensiz alanı güvende tutmak için yılda 20 milyon sterline mal oluyor. Yaklaşık 300 kişi hala mühendis, teknisyen ve güvenlik görevlisi olarak çalışıyor.

PİYASALAR