Robot kolla yapılan 4 mükemmel yapı

Mimari, inşaatta büyük ölçekli robot kullanımını beklerken, size inşaat için gerçekten robotik kollar kullanan bazı bina örnekleri sunuyoruz...

Robot kolla yapılan 4 mükemmel yapı

Robotların insanlığa hizmet etmek için kullanılmasını tartışan I, Robot gibi filmleri hepimiz izledik. Bir robotik kol da insanlığa tasarım ve mimari gibi diğer birçok alanda hizmet edebilir. 50 yıl önce, gelecekte insanların inşaatta ve inşaatta robotik bir kol kullanabileceklerini kimse hayal edemezdi. Ancak yeni dijital çağ ve beraberinde getirdiği tüm teknolojiler sayesinde bu artık mümkün.

Mimari, inşaatta büyük ölçekli robot kullanımını beklerken, size inşaat için gerçekten robotik kollar kullanan bazı bina örnekleri sunuyoruz:

1) SkilledIn Office Pavilion (Studio RAP, Hollanda)

Studio RAP tasarımcıları bu küçük binayı “Hollanda'daki ilk robotik fabrikasyon bina” olarak görüyor.

Stüdyo, yapıyı robotik bir kol aracılığıyla inşa etti ve SkilledIn Office adını verdi. Yapı, Alberta Koleji ve Rotterdam Üniversitesi tarafından kullanılan bir eğitim ve teknoloji merkezi olan Rotterdam'ın İnovasyon Dock'unda yer almaktadır ve teknoloji öğrencileri ve girişimciler için eğitim ve ofis alanı sunmaktadır.

Stüdyonun kurucularından Wessel van Beerendonk, "Dijital üretimi benimsemede çok fazla potansiyel görüyoruz" dedi. "Dijital dünyanın sınırsız olanakları ile malzeme dünyası arasında robotik üretim yoluyla doğrudan bir bağlantı kurmaya çalışıyoruz."

"Amacımız bunu akademik dünyadan çıkarmak ve bina pratiğine uygulamak" diye ekledi. "Yine de, dijital tasarım ile binanın üretimi arasında muazzam bir uçurum var ve bu boşluğu doldurmaya kararlıyız."

Stüdyo ekibi, "Rhino" yazılımı ve bir robotik kol kullanarak 225 ahşap parçadan binayı yaptı. Daha sonra, panelleri topladılar ve ana sütunu ve 8 m genişliğindeki çatıyı oluşturacak şekilde inşa ettiler.

Van Beerendonk, “Çağdaş mimarinin tanımını yeniden tanımlıyoruz” diye ekledi. "Dijital imalat sayesinde, mimar; tasarım amacına göre binanın kalitesi ve bütünlüğü üzerinde daha fazla kontrole sahip usta bir inşaatçı olabilir."

2) Wooden Pavilion (ETH Zürih, İsviçre'deki Gramazio Kohler Araştırma laboratuvarı araştırmacıları tarafından)

Üniversitenin yüksek lisans öğrencileri, yeni robotik teknikler geliştirdikten sonra bu ahşap pavyonu inşa etmek için profesörleriyle yakın bir şekilde çalıştı. Ekip, yapıyı, inşaatta robotik bir kol kullanan dünyadaki ilk 2 katlı bina olarak tanımladı. Yapıyı inşa etmeleri yaklaşık 5 hafta sürdü.

Otomasyon teknikleri ve yenilikçi geri bildirim süreçleri sayesinde, fabrikasyon sistemi malzeme israfını en aza indirmeyi başardı.

Grup, pavyonun dış kabuğunu yapmak için farklı boyutlarda sert ladin çıtaları kullandı. Robotun çalışması için malzeme kolay değildi.

“Amaç, bilinmeyen malzeme boyutlarını ve yüzey kalitesini idare edebilen uyarlanabilir robotik süreçler geliştirmekti. Bu, sentetik kereste ürünlerinin kullanımından kaynaklanan malzeme israfını sınırlayabilir, ”dedi Philipp Eversmann. "Bu amaçla üretim sürecinde tarama cihazları ve gerçek zamanlı geri bildirim kontrolü kullandık."

Ekip, binanın alt katını galerilere ve fuarlara ev sahipliği yapacak şekilde tasarlarken, en üst kat bir gözlemevi olarak hizmet veriyor.

3) Elytra Filament Pavilion (Achim Menges, Moritz Dörstelmann, Jan Knippers, Thomas Auer, Stuttgart Üniversitesi, Almanya)

Yapının tasarım ekibi, Stuttgart Üniversitesi Hesaplamalı Tasarım Enstitüsü ve Yapısal Tasarım Enstitüsü'nün üyeleridir.

Grup, yıl boyunca önemli tasarım etkinliklerine de ev sahipliği yapan Londra'daki V&A Museum bahçesindeki yapıyı inşa etti.

200 metrekarelik proje, bir robotun karbon ve cam elyafından ürettiği kırk arı kovanı benzeri birimi kapsıyor. Ünitelerin her biri 45 kg ağırlığa sahiptir ve konik bir gövdenin üzerinde yer alır.

4) Sea-Urchin Pavilion ( Stuttgart Üniversitesi araştırma ekibi tarafından, Almanya)

Stuttgart Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, bu yaoıyı oluştururken kontrplak laminat plakaları imal etmek ve "dikmek" için robotik kollar kullandı. Ekip, robot teknolojisinin inşaat ve tasarımdaki yeteneklerini göstermek için deniz kestanesine benzeyen yapıyı hedefledi.

Araştırmacılar, "Köşk, mimari ölçekte ahşap elemanların endüstriyel dikişini kullanan türünün ilk örneği" dedi.

Ekip, denizden ilham alan çardağı Üniversitenin bahçesindeki öğrenci toplama alanına yerleştirdi. Farklı ebatlarda 151 adet kontrplak parçadan oluşan yapının, toplam ağırlığı 780 kg ve yüksekliği 9 m.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.