Otopark Yönetmeliği Ertelenmeseydi On Binlerce Dava Açılabilirdi!

İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Levent Bendeş, “Eğer erteleme olmasaydı on binlerce dava açılabilirdi” dedi...

Otopark Yönetmeliği Ertelenmeseydi On Binlerce Dava Açılabilirdi!

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmeliğe göre daha önce 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren yapılacak olan inşaatlarda işyerlerinde her 30 metrekareye bir otopark yapılması ve her daireye bir otopark yapılması zorunlu kılınmıştı. Başta inşaat sektörü ve arsa sahipleri olmak üzere birçok kesimden otopark yönetmeliğine itiraz gelmişti. Sürdürülen çalışmaların sonucu Otopark Yönetmeliği'nün yürürlük tarihi 31 Aralık 2020'ye ertelendi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile otopark yönetmeliği konusunda ortak çalışmalara imza atan İZTO İmar Komisyonu’nun başkanlığını da yapan İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Levent Bendeş, “Eğer erteleme olmasaydı on binlerce dava açılabilirdi” dedi. 

Bendeş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ertelenme kararının alınmaması halinde yapı ruhsatı almış mevcut projeler için yapı kullanma alınması esnasında yatırılan bedel karşılığında otopark yerinin gösterilmesi gerekmektedir, bu yer gösterilemediği taktirde yapı kullanma alınması sıkıntılı olabilir. Büyükşehir belediyesinin otopark sorununu çözememesi durumunda ise arsa sahipleri ile müteahhit firmalar ve ilgili belediyeler arasında birçok davalaşma süreci de yaşanabilir. Ayrıca bu yönetmeliğe göre bağımsız bölümde ve inşaat alanında artış yapılması durumunda artan otopark sayısının da yerinde ayrılması zorunluluğun olması ayrı bir sorun teşkil edecekti. Tüm bu sıkıntılar sonucunda sorunların içinden çıkılamaz duruma gelinebilir ve sonucunda binlerce dava açılabilirdi. Özellikle İzmir’de mevcut parsel yapıları küçük ve bitişik nizamda olması bu otopark yönetmeliğinin uygulanabilir olmasının önündeki en büyük engel.”

İZMİR İÇİN TASLAK DEVREDE

Yönetmeliğin ertelenmesi ile inşaat sektörünün rahatladığını ifade eden Bendeş, “Önümüzde 6 aylık bir süreç var, bu süreç içerisinde İZTO ve İBB ile birlikte İzmir’in yapılaşması da göz önüne alınarak otopark yönetmeliğinin daha uygulanabilir ve itiraza mahal bırakmadan hayata geçirilebilir olması için çalışma yapmalıyız.
Öncesinde yapmış olduğumuz çalışmalar ve yeni çalışmalarımızı derleyip bakanlığa sunarak aslında tüm ülkenin yönetmeliğine de imza atabiliriz. Elbette tüm büyükşehirlerde olduğu gibi İzmir’in de otopark sorunları had safhadadır. Tüm bunlar dikkate alınarak çözüm üretilmesinin sağlanması gerekmektedir. Aslında her daireye bir otopark getirilmesi temel yaklaşımını ve benzeri yönetmelik maddelerini bizler de uygun buluyoruz. Ancak şehirlerin yapılaşmalarının da bu yönetmeliğe uygun hale getirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Haber: Nihal Özken

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.